Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Antysemityzm odradza się we Francji. Żydzi zaniepokojeni

0
Podziel się:

Przedstawiciele społeczności żydowskiej we Francji wyrazili niepokój z powodu odrodzenia się przejawów antysemityzmu.

Antysemityzm odradza się we Francji. Żydzi zaniepokojeni
(ell brown/CC/Flickr)
bEUfiYol

Przedstawiciele społeczności żydowskiej we Francji wyrazili w niedzielę niepokój z powodu odrodzenia się przejawów antysemityzmu w tym kraju podczas paryskiej ceremonii ku pamięci deportowanych i ofiar holokaustu w 70 rocznicę tzw. łapanki Vel d'Hiv.

Kilkaset osób uczestniczyło w synagodze Zwycięstwa w Paryżu w uroczystości, która upamiętniła jedną z czarnych kart historii tego kraju. W trakcie głośnej łapanki 16 lipca 1942 roku francuska policja kolaborująca z Niemcami schwytała blisko 13 tysięcy Żydów z Paryża i okolic, w tym 4 tysięcy dzieci. Zostali oni następnie wywiezieni do obozów zagłady.

Naczelny rabin Francji Gilles Bernheim przypomniał, że w czasie II wojny światowej w imię zbrodniczej ideologii nazistowskiej zamordowano sześć milionów Żydów. Potępił również fakt, że _ 70 lat po Holokauście (...), antysemityzm odradza się niemal wszędzie ze swoich popiołów _.

bEUfiYon

_ - Jak to możliwe, że 70 lat później na zimno zabija się Żydów we Francji, ponieważ są Żydami? _ - Zapytał Bernheim.

Nawiązał w swoim przemówieniu do ostatnich głośnych tragedii we Francji, których ofiarą padły osoby pochodzenia żydowskiego. Mowa zwłaszcza o wypadkach w Tuluzie w marcu br., gdy Mohammed Merah zabił troje dzieci i nauczyciela ze szkoły żydowskiej, a także o dramacie Francuza pochodzenia żydowskiego Ilana Halimiego, którego bestialsko zamordował w 2006 roku gang z paryskich przedmieść.

_ - Pierwsze morderstwo dzieci żydowskich po Szoah popełniono w tym roku w Tuluzie. Przeżyliśmy właśnie poważny zwrot _ - powiedział z kolei Joel Mergui, przewodniczący Żydowskiego Centralnego Konsystorza we Francji.

W niedzielnej ceremonii uczestniczyło kilku francuskich ministrów, w tym szef resortu spraw wewnętrznych Manuel Valls.

bEUfiYot

Nazwa _ łapanka Vel' d'Hiv _ (skrót słów francuskich - _ Velodrome d'Hiver _, czyli _ zimowy tor kolarski _) pochodzi od nazwy dawnego welodromu w Paryżu, gdzie policja zapędziła wszystkich schwytanych 16 lipca 1942 roku Żydów. Spośród ofiar tej łapanki holokaust przeżyło tylko 25 osób.

Historycy szacują, że w latach 1942-1944 w sumie około 76 tys. Żydów zostało deportowanych z Francji do obozów zagłady.

bEUfiYoO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)