Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

AP o planie wyjścia strefy euro z kryzysu zadłużenia

0
Podziel się:

Decyzje podjęte na szczycie UE w nocy ze środy na czwartek
oznaczają, że przywódcy europejscy zyskali na czasie, by wypracować bardziej trwałe rozwiązania
kryzysu trapiącego strefę euro - pisze w czwartek Associated Press.

Decyzje podjęte na szczycie UE w nocy ze środy na czwartek oznaczają, że przywódcy europejscy zyskali na czasie, by wypracować bardziej trwałe rozwiązania kryzysu trapiącego strefę euro - pisze w czwartek Associated Press.

To, ile czasu dadzą im rynki, będzie zależało częściowo od szybkości działania i umiejętności wypracowania szczegółowych rozwiązań finansowych osiągniętego porozumienia - uważa agencja.

Równocześnie kraje przeżywające spowolnienie rozwoju gospodarczego, zwłaszcza Włochy, będą musiały pokazać, że stają się lepszymi lokalizacjami dla biznesu i poprawić tempo wzrostu, co na dłuższą metę ma kluczowe znaczenie dla redukcji zadłużenia.

"Tak więc daleko jeszcze do końca kryzysu zadłużenia" - pisze AP i dodaje, że jeśli dopisze im szczęście, rządy 17 krajów strefy euro mogą otrzymać szansę pracowania nad tym przez jakiś czas bez obaw, że jedno potknięcie będzie katastrofalne dla wspólnej waluty.

Ta chwila wytchnienia może się jednak okazać krótka, jeśli powrócą do ignorowania problemów i grania na zwłokę, czym charakteryzowała się ich reakcja na kryzys, który wybuchł dwa lata i sześć dni temu, 21 października 2009 roku. To właśnie wtedy Grecja przyznała wobec unijnej agencji statystycznej, że jej finanse były w znacznie gorszym stanie niż informowano - przypomina AP.

Agencja pisze, że jest nadzieja, iż unijny plan pozwoli teraz krajom europejskim skoncentrować się na ożywieniu wzrostu gospodarczego. Pomogłoby to w redukcji zadłużenia i umocniło zaufanie do rynków finansowych i sektora bankowego tego regionu.

AP dodaje, że zawsze istnieje niebezpieczeństwo, iż rządy nie wprowadzą w życie reform, które obiecały. Jest to problemem w przypadku Grecji i zapowiada się, że podobnie będzie z innymi krajami, takimi jak Włochy, gdzie związki zawodowe mają silną pozycję.

"Dzisiejsze porozumienie jest adekwatne do sytuacji i daje przywódcom strefy euro więcej czasu" - cytuje agencja Stephena Lewisa z Monument Securities w Londynie i dodaje od siebie: "Pytanie tylko, jak wykorzystają oni ten czas".(PAP)

az/ mc/

10080321

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)