Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Apel do mieszkańców Wałbrzycha ws. przedterminowych wyborów prezydenta miasta

0
Podziel się

Przedterminowe wybory prezydenta Wałbrzycha są szansą na przywrócenie
dobrego wizerunku miasta - podkreślono w liście do wałbrzyszan, który podpisali uczestnicy
spotkania zorganizowanego w środę przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej.

bCYqQsxx

Przedterminowe wybory prezydenta Wałbrzycha są szansą na przywrócenie dobrego wizerunku miasta - podkreślono w liście do wałbrzyszan, który podpisali uczestnicy spotkania zorganizowanego w środę przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej.

"Chcemy razem uczestniczyć w rzetelnej, uczciwej kampanii wyborczej i dokonać świadomego wyboru. Od naszej aktywności zależy przyszłość miasta. Dlatego zwracamy się do wszystkich mieszkańców Wałbrzycha z apelem: bierzmy udział w spotkaniach wyborczych. Zachęcajmy sąsiadów do uczestnictwa w wyborach. Pytajmy kandydatów o konkrety. Nie sprzedawajmy głosów" - napisano w liście, który - jak poinformował PAP dyrektor Wydziału Programów i Projektów Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej Jacek Kwiatkowski - jest wynikiem środowego spotkania.

W spotkaniu, poświęconym przedterminowym wyborom prezydenckim w Wałbrzychu, które odbędą się 7 sierpnia, wzięło udział 60 mieszkańców miasta.

Start w przedterminowych wyborach zapowiedzieli: Patryk Wild (Stowarzyszenie Obywatelski Dolny Śląsk), Mirosław Lubiński (niezależny), pełniący od kilku tygodni obowiązki prezydenta Wałbrzycha Roman Szełemej, który chce wystartować jako kandydat niezależny oraz popierany przez PJN Marek Ratusznik reprezentujący komitet "Wałbrzych jest najważniejszy". Wciąż nie wiadomo, kto będzie kandydatem Platformy Obywatelskiej.

bCYqQsxz

We ubiegłorocznych wyborach samorządowych Wild nie przeszedł do II tury wyborów. Lubiński z kolei wygrał w ubiegłym roku I turę głosowania z Piotrem Kruczkowskim, a II przegrał ok. 320 głosami.

Pod koniec kwietnia sąd w Świdnicy uznał, że II tura wyborów na prezydenta Wałbrzycha jest nieważna i wygasił mandat Kruczkowskiego. Sąd unieważnił też wybory do Rady Miasta w okręgu nr 5 i wygasił mandat pięciu radnych.

W połowie czerwca sąd apelacyjny podtrzymał wyrok świdnickiego sądu w sprawie wyborów. Jednak w przypadku powtórzenia II tury wyborów na prezydenta Wałbrzycha postępowanie zostało umorzone, bowiem po orzeczeniu świdnickiego sądu, Kruczkowski złożył mandat, który 23 maja wałbrzyska Rada Miasta wygasiła.

Przedterminowe wybory prezydenta miasta (w związku z rezygnacją Kruczkowskiego) mają się odbyć 7 sierpnia. Termin powtórnych wyborów do Rady Miasta w okręgu nr 5 w ciągu 7 dni od orzeczenia sądu apelacyjnego musi wyznaczyć wojewoda dolnośląski. Wybory te powinny się odbyć w ciągu 90 dni. (PAP)

bCYqQsxF

pdo/ mok/

bCYqQsya
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)