Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Apel do rządu ws. Częstochowskiego Obszaru Metropolitalnego

0
Podziel się:

O umieszczenie metropolii częstochowskiej
w ustawie metropolitalnej zaapelowali w piątek do premiera Donalda
Tuska i szefa MSWiA Grzegorza Schetyny przedstawiciele
opiniotwórczych środowisk tego subregionu, m.in. samorządowcy i
przedsiębiorcy.

O umieszczenie metropolii częstochowskiej w ustawie metropolitalnej zaapelowali w piątek do premiera Donalda Tuska i szefa MSWiA Grzegorza Schetyny przedstawiciele opiniotwórczych środowisk tego subregionu, m.in. samorządowcy i przedsiębiorcy.

Jak poinformowała PAP posłanka Platformy Obywatelskiej z tego miasta Halina Rozpondek, pod tekstem apelu, który w sobotę zostanie przesłany do Kancelarii Premiera i resortu spraw wewnętrznych, znajdzie się ok. stu podpisów przedstawicieli samorządu, biznesu, nauki, kultury i Kościoła - z Częstochowy i okolic.

Rządowy projekt ustawy o obszarach metropolitalnych zakłada, że 12 takich obszarów powstanie od stycznia 2010 r. Będą to aglomeracje: stołeczna, śląska, łódzka, krakowska, poznańska, wrocławska oraz Trójmiasto, Bydgoszcz z Toruniem, Szczecin, Białystok, Lublin i Rzeszów. W projekcie nie ma Częstochowy.

W rozmowie z PAP po zakończeniu spotkania, podczas którego uzgodniono treść apelu, Rozpondek oceniła, że istnieje "duża szansa", by ubiegać się o powołanie Częstochowskiego Obszaru Metropolitalnego. "Jeśli rząd przyjmie formułę +12 plus+, mamy duże szanse - nie mamy ich tylko w wypadku, jeśli przyjęta zostanie koncepcja siedmiu wielkich metropolii" - zaznaczyła.

Częstochowska posłanka przestrzegła przed marginalizacją wielu miast w razie realizacji koncepcji ograniczonej liczby wielkich metropolii. "Jesteśmy w woj. śląskim, gdzie - w tej sytuacji - powstanie ogromna metropolia śląska z 14 miastami na prawach powiatu i wielkimi możliwościami rozwoju. Bez nich pozostaną trzy mniejsze ośrodki miejskie" - wskazała.

Jak zaznaczyła, wariant "12 plus" otworzy możliwość powstania obszarów metropolitalnych m.in. wokół Kielc, Opola, Bielska-Białej czy Rybnika, które - podobnie jak wielkie ośrodki - stanowią z okolicznymi gminami wspólne organizmy, uzupełniające się w rozmaitych formach infrastruktury oraz we wzajemnym wykorzystywaniu potencjałów.

Posłanka PO zapewniła, że przedstawiciele regionu zamierzają w tej sprawie m.in. spotkać się z zespołem prof. Michała Kuleszy, który koordynuje prace nad projektem ustawy w resorcie spraw wewnętrznych. Wyjaśniła, że według planów samorządowców, metropolia wokół Częstochowy objęłaby gminy współpracujące już z tym miastem na gruncie unijnego programu URBACT.

Bazą dla tekstu apelu był list otwarty w tej samej sprawie wystosowany w ub. czwartek przez częstochowskich posłów PO Halinę Rozpondek, Izabelę Leszczynę i Grzegorza Sztolcmana oraz senatora tej partii Andrzeja Szewińskiego do tych samych adresatów. Na potrzeby apelu został nieznacznie przeredagowany i uzupełniony.

Parlamentarzyści PO argumentowali w swoim liście m.in., że "Częstochowski Obszar Metropolitarny jest większy od wskazanych w projekcie obszarów związanych z Rzeszowem czy Białymstokiem, spełnia także kryterium wspólnych przedsięwzięć i usług w ramach subregionu (...), a także w ramach subregionalnego programu rozwoju".

W tej samej sprawie wypowiedzieli się też samorządowcy z Klubu Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów oraz Starostów Subregionu Częstochowskiego, którzy uznali, że "pominięcie Częstochowy w dokumencie odzwierciedlającym politykę rządu wobec dużych miast jest przyjmowane z obawami przed dalszą degradacją miasta, które utraciło status stolicy województwa". (PAP)

mtb/ la/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)