Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Apel ekologów i naukowców o ochronę cennych lasów Puszczy Białowieskiej

0
Podziel się:

#
W trzecim akapicie zamiast "rzecznik prasowy WWF" powinno być: "rzecznik prasowy polskiego
Greenpeace"
#

# W trzecim akapicie zamiast "rzecznik prasowy WWF" powinno być: "rzecznik prasowy polskiego Greenpeace" #

19.02. Warszawa (PAP) - Organizacje ekologiczne i naukowcy apelują, by minister środowiska wstrzymał wycinkę drzew na cennych przyrodniczo terenach Puszczy Białowieskiej. Resort środowiska zapowiedział, że odniesie się do apelu "w najbliższym czasie".

"Apelujemy o natychmiastowe wstrzymanie wycinki na wskazanych przez nas obszarach oraz wprowadzenie zakazu cięć sanitarnych na obszarach wyłączonych z zabiegów hodowlano-ochronnych" - zapisali ekolodzy w apelu. Podpisali go: Adam Bohdan z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot, Przemysław Chylarecki z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Robert Cyglicki z Greenpeace Polska i Marta Wiśniewska z WWF Polska oraz profesorowie Wiesław Walankiewicz i Tomasz Wesołowski.

Rzecznik prasowy polskiego Greenpeace Jacek Winiarski powiedział PAP, że chodzi o miejsca występowania rzadkich gatunków fauny i flory - od porostów do dzięciołów, a także o tereny, na których rośnie starodrzew. "Nie chcemy wycinki tam, gdzie jeszcze zachowały się pierwotne obszary - nietknięte ręką człowieka, pozostawione w stanie niemal naturalnym" - powiedział PAP.

Ekolodzy podkreślają w apelu, że cięcia sanitarne Lasy Państwowe chcą prowadzić również na obszarach wyłączonych decyzją ministra z wszelkich zabiegów gospodarczo-ochronnych. "Cięcia sanitarne, podczas których z lasu usuwane są obumierające i martwe drzewa, są jednym z najbardziej szkodliwych przyrodniczo zabiegów. Zgoda na ich kontynuację oznaczałaby aprobatę dla niszczenia Puszczy" - podkreślili.

Rzeczniczka ministra środowiska Magda Sikorska powiedziała w czwartek PAP, że resort na pewno odniesie się do apelu ekologów w najbliższym czasie.

W październiku 2010 r. minister środowiska Andrzej Kraszewski zdecydował, że w Puszczy Białowieskiej wyciętych zostanie mniej drzew. Zamiast wycinanych przez Lasy Państwowe co roku ok. 100 tys. m sześc., w 2011 r. pozyskanych zostanie jedynie 48,5 tys. m sześc. Minister zapewnił wtedy, że te cięcia będą wykonywane poza najcenniejszymi przyrodniczo terenami, a drewno będzie służyć wyłącznie potrzebom lokalnej społeczności.

Zgodnie z decyzją ministra, Lasy Państwowe przygotowały mapę planowanych miejsc pozyskania drewna. Ekolodzy podali w apelu, że zweryfikowali tę mapę i znaleźli na niej przynajmniej 40 obszarów, które uznają za przyrodniczo cenne i 111 z drzewostanami niezbędnymi do zachowania ciągłości naturalnych procesów ekologicznych. Znaleźli też 53 obszary, gdzie wycinka będzie oddziaływała na rzadkie gatunki dzięciołów, których liczebność w Puszczy maleje w wyniku prowadzonej tam gospodarki leśnej.

W 2009 r. nadleśnictwa puszczańskie (Białowieża, Browsk, Hajnówka) pozyskały 102 tys. m sześc. drewna, a do końca 2010 r. - 83 tys. m sześc. Zaplanowane na 2011 r. 48,5 tys. m sześc. drewna odpowiada szacowanemu zapotrzebowaniu lokalnej społeczności na opał i potrzebom rzemieślników z tego terenu. Nie będzie możliwe pozyskiwanie drewna z Puszczy dla celów przemysłowych i komercyjnych. Drzewa będą wycinane na tych obszarach, które nie podlegają planowanej ochronie - zapewniał minister w październiku ubiegłego roku.

Decyzja o zmniejszeniu wycinki była konsekwencją niepowodzenia rozmów z przedstawicielami lokalnych samorządów o rozszerzeniu Białowieskiego Parku Narodowego. Minister Kraszewski podkreślał, że ograniczenia mają służyć ochronie Puszczy, pomimo fiaska rozszerzenia parku narodowego, ale nie są wymierzone w mieszkańców.

Ministerstwo Środowiska chciało powiększyć BPN z 10 tys. do 22 tys. hektarów. W zamian za zgodę puszczańskie samorządy miały dostać na proekologiczne inwestycje 75 mln zł. W 2010 r. mieszkańcy w konsultacjach opowiedzieli się przeciw, takie też decyzje podjęły samorządy. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody bez zgody samorządów nie można utworzyć, lub poszerzyć parku narodowego.(PAP)

ago/ je/ ura/ agt/ par/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)