Notowania

wiadomości
06.02.2013 15:48

Apel europosłów PSL do Tuska ws. starań o odpowiedni budżet UE na politykę rolną

Europosłowie PSL Jarosław Kalinowski i Czesław Siekierski zaapelowali do premiera Donalda Tuska, by na szczycie UE nie zabrakło poparcia dla odpowiednio wysokiego budżetu Wspólnej Polityki Rolnej. Według nich w UE nie słychać polskiego głosu w walce o środki na rolnictwo.

Podziel się
Dodaj komentarz

Europosłowie PSL Jarosław Kalinowski i Czesław Siekierski zaapelowali do premiera Donalda Tuska, by na szczycie UE nie zabrakło poparcia dla odpowiednio wysokiego budżetu Wspólnej Polityki Rolnej. Według nich w UE nie słychać polskiego głosu w walce o środki na rolnictwo.

Wiceminister Rolnictwa Kazimierz Plocke (PO) pytany przez PAP o list eurodeputowanych PSL powiedział, że "polski głos na posiedzeniach struktur europejskich jest bardzo dobrze słyszalny, a stanowisko rządu jest zawsze prezentowane w sposób jasny i niebudzący wątpliwości".

Natomiast Kalinowski i Siekierski napisali w swym liście skierowanym do premiera, że ich koledzy "z innych krajów w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi PE często pytają" ich "dlaczego na szczytach Rady Europejskiej nie słychać polskiego głosu w walce o utrzymanie budżetu na WPR". "W związku z tym zwracamy się z uprzejmą prośbą, aby w polskim stanowisku negocjacyjnym, a także w wypowiedziach pana premiera na najbliższym szczycie nie zabrakło poparcia dla odpowiednio wysokiego budżetu WPR oraz sprzeciwu wobec redukcji naszej koperty w II filarze (Rozwój Obszarów Wiejskich)" - podkreślili europosłowie PSL.

Europosłowie zwrócili się też do szefa rządu, by podczas zbliżającego się szczytu UE w Brukseli "pamiętał o interesach rolników i społeczności wiejskiej".

Podkreślili, że na najbliższym szczycie Rady 7-8 lutego mogą zapaść rozstrzygnięcia w spawie kształtu wieloletniego budżetu UE na lata 2014-2020.

W ich ocenie zmodyfikowana propozycja budżetu przedstawiona przez szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya na szczycie UE w listopadzie ub.r., mimo że była korzystniejsza dla działu Wspólnej Polityki Rolnej, to w porównaniu z pierwotną propozycją szefa RE - "jest gorsza dla Polski".

Jak stwierdzili, "według szacunków nasz kraj straciłby ok. 3 mld euro w II filarze WPR", co stanowi ok. 25 proc. obecnej kwoty.

"W związku z tym uważamy, że w dokumencie końcowym szczytu powinien się znaleźć zapis o możliwości uzupełnienia dopłat bezpośrednich z budżetów krajowych do wysokości średniej europejskiej" - czytamy w liście europosłów.

Ich zdaniem obecna sytuacja negocjacyjna "przypomina trochę tę sprzed Szczytu Akcesyjnego w Kopenhadze w grudniu 2010 r.

"W Kopenhadze stanowcze stanowisko PSL, jako koalicjanta, w którym broniliśmy interesów rolnictwa i obszarów wiejskich, co wyraźnie stwierdził też ówczesny premier (Leszek Miller), zostało wzięte pod uwagę przez obradujący szczyt" - napisali politycy Stronnictwa.

Szczyt UE w sprawie budżetu na lata 2014-2020 rozpocznie się w czwartek po południu. Poprzedni szczyt budżetowy UE w listopadzie ub.r. zakończył się bez porozumienia - propozycja budżetu przedstawiona przez szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya nie uzyskała poparcia unijnych przywódców. Zakładała ona cięcia w wysokości 75 mld euro w stosunku do wyjściowego projektu Komisji Europejskiej opiewającego na ok. 1 bln euro. Brytyjczycy i Niemcy domagali się jednak dalszych redukcji - o 30 mld euro - w wydatkach UE m.in. na administrację.

W przyjętym we wtorek stanowisku na szczyt UE podkreślono, że w negocjacjach w Brukseli ws. przyszłego budżetu rząd będzie sprzeciwiał się ograniczeniu środków na politykę spójności, ponieważ pogłębi to różnice między krajami bogatymi i biednymi. Premier Tusk powiedział w środę, że na szczyt UE polska delegacja jedzie z przekonaniem, że te wymarzone przez Polskę 300 mld zł w ramach polityki spójności leży w zasięgu naszych możliwości.

W kwestii Wspólnej Polityki Rolnej rząd stoi na stanowisku, by wypracowane zostały takie rozwiązania, które umożliwią polskim rolnikom konkurowanie na rynku europejskim na sprawiedliwych zasadach dzięki wyrównywaniu dopłat bezpośrednich do średniej UE.(PAP)

gł/ mok/ mow/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz