Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Apel NRL do ministra zdrowia o pilny komunikat ws. wyrobów medycznych

0
Podziel się:

#
Dochodzi wypowiedź Rzecznika Praw Pacjenta
#

# Dochodzi wypowiedź Rzecznika Praw Pacjenta #

15.01. Warszawa (PAP) - Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz zaapelował do ministra zdrowia o wydanie komunikatu dla lekarzy ws. trybu wystawiania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne w związku z wejściem w życie nowego rozporządzenia.

"W ostatnich dniach ubiegłego roku wprowadził pan minister nowe regulacje dotyczące wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, dotyczące m.in. trybu wystawiania zleceń na zaopatrzenie w te wyroby. Sposób ich wprowadzania oraz brak kampanii informacyjnej ze strony Ministerstwa Zdrowia spowodował chaos w pracy lekarzy, a przede wszystkim utrudnienie dla ich pacjentów" - podkreślił prezes NRL.

"6 grudnia ubiegłego roku podpisał pan dwa rozporządzenia dotyczące ww. kwestii tj. rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (opublikowane 17 grudnia 2013 r.), które weszło w życie 1 stycznia 2014 r., z zaledwie 14 dniowym vacatio legis, oraz rozporządzenie w sprawie wzoru zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz wzoru zlecenia naprawy, którego wejście w życie odroczono do dnia 1 lipca 2014 r." - napisał Hamankiewicz do Arłukowicza.

Dodał, że zarządzenie NFZ ws. określenia warunków umów z lekarzami dotyczących wystawiania zleceń dla pacjentów na wyroby medyczne ukazało się dopiero 24 grudnia. NFZ utrzymał w nim dotychczasowe wzory zleceń, ale nałożył na lekarzy obowiązek wprowadzenia zmian w wystawianym zleceniu i wpisywanie w nim nazwy, grupy i liczby porządkowej wyrobu z nowego wykazu. W poprzednim wykazie wyroby były opisane kodem i ten kod lekarz wpisywał do zlecenia.

Według Hamankiewicza pośpiech z jakim wprowadzano nowe regulacje oraz brak jakiejkolwiek akcji informacyjnej "uderzył w osoby uprawnione do wystawiania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne, a przede wszystkim w pacjentów". Według doniesień medialnych, część lekarzy po 1 stycznia nie znała nowych zasad i wystawiała zlecenia wpisując kod wyrobu zamiast nazwy, grupy i liczby porządkowej. Pacjenci z takimi zleceniami nie uzyskiwali ich potwierdzenia w oddziałach NFZ i musieli ponownie udać się do lekarza, po zlecenie wystawione według nowych zasad.

"Biorąc pod uwagę publikację zarządzenia prezesa NFZ w okresie świątecznym, jego natychmiastowe wejście w życie oraz niejasność zawartych w nim przepisów nie dziwi fakt, że nie wszystkie zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne wydane po 1 stycznia 2014 r. były zgodne z jego postanowieniami" - ocenił Hamankiewicz.

Zwrócił się on z pilną prośbą o wydanie przez ministra zdrowia komunikatu dla lekarzy dotyczącego trybu wystawiania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne.

Rzecznik prasowy NFZ Andrzej Troszyński wyjaśnił w rozmowie z PAP, że zarządzenie NFZ weszło w życie kilka dni przed końcem roku, więc lekarze mieli czas na zapoznanie się z nim. "Określa ono, że do lipca pozostaje dotychczasowy wzór zlecenia, jednak ponieważ od 1 stycznia obowiązuje nowy wykaz wyrobów to lekarze zgodnie z nim na zleceniu muszą wpisywać nazwę, grupę i liczbę porządkową wyrobu medycznego" - wyjaśnił Troszyński.

Sprawą zainteresowała się także Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska. Jak powiedziała PAP, do jej biura wpływają pojedyncze sygnały dotyczące odsyłania z oddziałów wojewódzkich NFZ pacjentów posiadających zlecenia na zaopatrzenie w refundowane wyroby medyczne wystawione niezgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 6 grudnia 2013 r.

"Niemniej jednak myślę, że osób w podobnej sytuacji jest dużo więcej" - dodała. Zwróciła uwagę, że problem ten dotyczy w szczególności osób w podeszłym wieku i niepełnosprawnych, które nierzadko wymagają pomocy drugiej osoby. "W wielu przypadkach mają one utrudniony dostęp do lekarza, aby dokonać zmiany lub korekty kodu zwartego na zleceniu" - oceniła.

Jak poinformowała, wystąpiła już w tej sprawie do p.o. prezesa NFZ Marcina Pakulskiego "z prośbą o rozważenie możliwości udzielania w okresie przejściowym (do końca czerwca br.) pomocy pacjentom w uzyskaniu wyrobu medycznego". "Jedną z form takiej pomocy może być np. możliwość wprowadzenia korekty kodów zawartych w zleceniach przez pracowników oddziałów NFZ" - proponuje Kozłowska. (PAP)

bpi/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)