Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Apel obywatelskiego monitoringu kandydatów do TK

0
Podziel się:

Koalicja organizacji tworzących Obywatelski Monitoring Kandydatów na
Sędziów Trybunału Konstytucyjnego apeluje do posłów oraz Prezydium Sejmu o zgłaszanie kandydatur na
sędziów TK.

Koalicja organizacji tworzących Obywatelski Monitoring Kandydatów na Sędziów Trybunału Konstytucyjnego apeluje do posłów oraz Prezydium Sejmu o zgłaszanie kandydatur na sędziów TK.

2 grudnia kończy się kadencja czterech sędziów TK: prof. Mariana Grzybowskiego, prof. Marka Mazurkiewicza, prof. Mirosława Wyrzykowskiego oraz prezesa TK Bohdana Zdziennickiego. Termin zgłaszania kandydatur upływa 2 listopada. Kluby parlamentarne nie zgłosiły jeszcze kandydatów na nowych sędziów.

Podobnie jak w ostatnich kilku latach, i tym razem Obywatelski Monitoring Kandydatów na Sędziów Trybunału Konstytucyjnego będzie organizował publiczne spotkania kandydatów z udziałem przedstawicieli organizacji społecznych, środowiska prawniczego i mediów. W ramach monitoringu będą gromadzone i analizowane informacje o kandydatach; będą też publikowane profile kandydatów, opracowane na podstawie dostępnych i przekazanych materiałów (życiorys, dorobek naukowy, wypowiedzi publiczne, opinie prawne) oraz odpowiedzi na opracowaną ankietę dla kandydatów. Wszystkie informacje będą dostępne na stronie www.monitoringsedziow.org.pl

W związku z zadeklarowaną przez marszałka Sejmu gotowością do odbycia konsultacji ze środowiskami prawniczymi w sprawie wyborów sędziów, Monitoring wyraził przekonanie, że "tym razem Prezydium Sejmu skorzysta z przysługującego mu prawa zgłaszania kandydatów i że będą to właśnie kandydaci wyłonieni przez te środowiska". Jednocześnie wyrażono nadzieję, że zgłoszenie kandydatów nastąpi w terminie, który umożliwi poważną debatę na ich temat.

W zeszłym tygodniu b. prezesi TK Marek Safjan, Jerzy Stępień i Andrzej Zoll oświadczyli, iż pożądane jest, aby kandydaci na sędziów TK mogli być zaopiniowani przez środowiska zawodowe i naukowe. Z kolei Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że do jej obowiązków ustawowych powinno należeć przedstawianie opinii o kandydatach na stanowiska sędziów w TK. O zasięgnięcie opinii środowiska prawniczego oraz publiczne przesłuchanie kandydatów apelowali do marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny dziekani uniwersyteckich wydziałów prawa.

Kandydatów do TK przedstawia grupa co najmniej 50 posłów lub prezydium Sejmu (w praktyce prezydium nie korzysta z tego uprawnienia). Kandydat powinien wyróżniać się wiedzą prawniczą; powinien mieć m.in. wykształcenie prawnicze, nieskazitelny charakter i przez 10 lat pełnić funkcję sędziego, prokuratora, adwokata, radcy prawnego lub notariusza - nie dotyczy to pracowników Polskiej Akademii Nauk i innych placówek naukowo-badawczych. Wybór następuje bezwzględną większością głosów Sejmu. Ostatnio podnoszone są głosy o konieczności zapewnienia apolitycznego wyboru sędziów TK. (PAP)

sta/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)