Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Apel Polski Plus do prezydenta ws. Afganistanu

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź szefa BBN
#

# dochodzi wypowiedź szefa BBN #

18.03. Warszawa (PAP) - Polska Plus zaapelowała w czwartek do prezydenta Lecha Kaczyńskiego o to, by nie wyraził zgody na zwiększenie polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie. Lider ugrupowania Ludwik Dorn uważa, że byłby to "akt nadgorliwości" z polskiej strony.

We wtorek Rada Ministrów skierowała do prezydenta wniosek o przedłużenie użycia polskiego kontyngentu w Afganistanie i zwiększenie jego liczebności. Obecny liczy ok. 2 tys. żołnierzy i pracowników, których ostatnio wzmocnił blisko 200-osobowy odwód strategiczny.

Według nowego postanowienia, w Afganistanie przebywałoby 2600 ludzi, a 400 żołnierzy pozostawałoby w odwodzie z˙możliwością krótkotrwałego ich użycia w˙Afganistanie (wysłanie odwodu wymaga osobnego postanowienia).

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło powiedział w czwartek PAP, że prezydent ma czas na podjęcie decyzji w sprawie przedłużenia polskiej obecności w Afganistanie do 13 kwietnia 2010 r. "Jest jeszcze trochę czasu na podjęcie tej decyzji" - powiedział Szczygło.

Odnosząc się do postulatów Polski Plus, szef BBN podkreślił, że wniosek dotyczący zwiększenia polskiej obecności w Afganistanie zakłada również zwiększenie uzbrojenia żołnierzy, a - co za tym idzie - zwiększenie możliwości operacyjnych kontyngentu.

"Są podstawy ku temu, by traktować ten wniosek, w części, która jest jego uzasadnieniem, jako wiarygodny. Im więcej żołnierzy jest w danej operacji, dobrze uzbrojonych i wyposażonych w dobry sprzęt, tym większa jest jego siła działania" - powiedział Szczygło.

Lider Polski Plus Jerzy Polaczek poinformował na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie, że jego ugrupowanie wystosowało tego dnia list do prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w którym apeluje o niewyrażanie zgody na zwiększanie polskiego kontyngentu, co - w opinii Polaczka - byłoby "decyzją szkodliwą dla polskiego interesu państwowego".

Jak mówił Dorn, Polska Plus zwraca się również do prezydenta o to, by "wywarł nacisk na rząd", by Polska zrezygnowała z odpowiedzialności za prowincję Ghazni. Ponadto - podkreślił poseł - Lech Kaczyński powinien doprowadzić do opracowania kalendarza zmniejszenia naszego zaangażowania militarnego w Afganistanie i podania "narodowej daty" wyjścia polskich żołnierzy z tego kraju.

"Polska, zwiększając parę lat temu kontyngent do 1200 żołnierzy, wykazała się lojalnością sojuszniczą (...), wszystko co ponad to, jest już niesłychanie daleko idącą nadgorliwością" - powiedział Dorn.

Jak argumentował, obecna liczbność polskich sił w prowincji Ghazni i tak jest niewystarczająca do zapewnienia tam spokoju i stabilizacji. Przywołał wyliczenia, według których do rozbicia sił talibów w tamtym regionie - których liczba szacowana jest na około 1000 bojowników - należy stworzyć co najmniej dziesięciokrotną przewagę liczebną.

"W związku z tym ponawiamy apel do prezydenta, by nie wydawał postanowienia o zwiększeniu kontyngentu o 600 osób, niczemu to nie służy" - powiedział Dorn.

W liście do prezydenta Polska Plus podkreśla, że "nieznaczne, w stosunku do potrzeb, zwiększenie polskich sił nie poprawi sytuacji w prowincji Ghazni (...), będzie to jedynie marnowanie znacznych środków finansowych i niepotrzebne narażanie życia dodatkowych żołnierzy".

Obecne postanowienie w sprawie polskiego kontyngentu w Afganistanie wygasa 13 kwietnia; na mocy nowego polscy żołnierze mogliby przebywać w tym kraju do połowy października.

Rząd przewiduje wzmocnienie kontyngentu dodatkowym uzbrojeniem i sprzętem wojskowym. W tym roku do Afganistanu zostaną wysłane kolejne cztery śmigłowce bojowe Mi-24 i dwa transportowe Mi-17, a także 51 pojazdów opancerzonych Rosomak oraz nowe bezzałogowe samoloty rozpoznawcze.

Na wydatki osobowe i bieżące związane z utrzymaniem kontyngentu w Afganistanie w budżecie MON zaplanowano na ten rok ok. 400 mln zł - już z uwzględnieniem kosztów osobowych kontyngentu zwiększonego do 2600 osób. Na zakupy sprzętu dla zwiększonego kontyngentu przewidziano ponad 1,3 mld zł.(PAP)

hgt/ ura/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)