Notowania

pis
03.01.2011 15:01

Apel świętokrzyskiego PiS do Grabarczyka ws. dróg i kolei

O przywrócenie finansowania budowy ekspresowej "siódemki", przyspieszenie modernizacji DK 73 i linii kolejowej nr 8 zaapelowali w poniedziałek do ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka świętokrzyscy parlamentarzyści PiS.

Podziel się
Dodaj komentarz

O przywrócenie finansowania budowy ekspresowej "siódemki", przyspieszenie modernizacji DK 73 i linii kolejowej nr 8 zaapelowali w poniedziałek do ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka świętokrzyscy parlamentarzyści PiS.

Senator Grzegorz Banaś i europoseł Jacek Włosowicz poinformowali na konferencji prasowej o skierowanych do ministra infrastruktury dwóch interpelacjach. W pierwszej proszą Grabarczyka o przywrócenie finansowania budowy drogi ekspresowej S-7 ze Skarżyska-Kamiennej do granic województwa mazowieckiego i dalej w kierunku Szydłowca i Radomia. Banaś podkreślił, że trasą tą przejeżdża średnio 20 tys. samochodów dziennie, a według prognoz Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad w 2020 roku będzie ich dwa razy tyle.

Kolejna kwestia dotyczy przyspieszenia modernizacji drogi krajowej nr 73 na odcinku Kielce-Wola Morawicka wraz z obwodnicą Morawicy i Woli Morawickiej. Zdaniem parlamentarzystów PiS, w nowym projekcie Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015 zostały pominięte bądź przesunięte w nieokreśloną przyszłość kluczowe dla regionu inwestycje.

Druga interpelacja dotyczy kolei. Banaś i Włosowicz zwrócili się do ministra o przyspieszenie realizacji modernizacji linii kolejowej nr 8, łączącej Kielce z Warszawą i Krakowem. Ich zdaniem jest to inwestycja priorytetowa dla województwa świętokrzyskiego. Kłosowicz podkreślił, że podróż z Kielc do Warszawy trwa obecnie dłużej niż 30 lat temu.

Przewodnicząca świętokrzyskiej PO posłanka Marzena Okła-Drewnowicz poinformowała podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że prawdopodobnie w tym roku będzie możliwa przebudowa kilometrowego odcinka trasy 73 w Bilczy, na którym często dochodzi do wypadków. Posłanka uzyskała deklaracje w ministerstwie infrastruktury, że resort przekaże na ten cel ok. 30 mln zł z budżetu państwa lub krajowego funduszu drogowego.

Jak zapowiedział przed tygodniem minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, decyzje w sprawie Programu Budowy Dróg Krajowych zapadną w styczniu. W ramach konsultacji społecznych programu do resortu wpłynęło kilkaset uwag, do Warszawy przyjechało też kilka delegacji z całej Polski, by złożyć petycje w sprawie szybkiej realizacji inwestycji drogowych w ich regionach.

Grabarczyk zapewnił, że rząd nie rezygnuje z zaplanowanych inwestycji, tylko przesuwa niektóre na inny termin, kiedy będą środki na ich realizację m.in. z unijnego budżetu na lata 2014-2020. (PAP)

agn/ ban/ je/ gma/

Tagi: pis, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz