Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Apel szefów regionalnych rozgłośni o odrzucenie ustawy medialnej

0
Podziel się:

O odrzucenie projektu ustawy medialnej
zaapelowało do parlamentarzystów we wtorek w Łodzi Stowarzyszenie
S-17, w skład którego wchodzą członkowie zarządów i prezesi
regionalnych spółek Polskiego Radia.

O odrzucenie projektu ustawy medialnej zaapelowało do parlamentarzystów we wtorek w Łodzi Stowarzyszenie S-17, w skład którego wchodzą członkowie zarządów i prezesi regionalnych spółek Polskiego Radia.

Swoje stanowisko w formie listu przesłali marszałkowi Sejmu Bronisławowi Komorowskiemu. List otrzymała również PAP.

Zdaniem Stowarzyszenia nowa ustawa medialna likwiduje media publiczne w Polsce, a tworzy media państwowe, których finansowanie będzie uzależnione od dobrej woli polityków. Według nich jedyną finansową formą utrzymania mediów publicznych - uniezależniającą od polityków - jest abonament.

Członkowie stowarzyszenia obawiają się również, że "licencje programowe przyznawane przez jeden organ centralny spowodują ujednolicenie programu wszystkich rozgłośni i zatracenie ich specyfiki regionalnej".

Poza tym - jak twierdzą - istnieje również obawa, że żadna z regionalnych rozgłośni nie otrzyma licencji na utrzymanie 24- godzinnego programu, bo nie gwarantuje tego nowy projekt ustawy.

Stowarzyszenie S-17 jest przekonane, że przyszłość regionalnych mediów jest niepewna. Może prowadzić do upadłości i likwidacji niektórych rozgłośni.

Członkowie stowarzyszenia są również oburzeni, że "głos regionalnych rozgłośni" był pomijany w debacie publicznej o mediach. "Świadczy o tym fakt niezaproszenia naszych przedstawicieli na posiedzenie sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu" - napisali w liście. W związku z tymi wątpliwościami zwracają się do parlamentarzystów, aby odrzucili obecny projekt ustawy.

Projekt ustawy medialnej zakłada likwidację od 1 stycznia 2010 r. abonamentu radiowo-telewizyjnego. Media publiczne mają być finansowane z Funduszu Zadań Publicznych, którego środki będą pochodziły z budżetu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W 2010 roku finansowanie to ma być na poziomie 600-800 mln zł.

Proponowane rozwiązania przewidują powołanie nowej siedmioosobowej KRRiT (trzech członków ma wskazywać Sejm; po dwóch Senat i prezydent spośród osób wyróżniających się wiedzą i doświadczeniem w zakresie środków społecznego przekazu).

Członkowie KRRiT mieliby być wymieniani rotacyjnie - co dwa lata zmieniałby się przedstawiciel Sejmu, co trzy lata - Senatu i prezydenta, a decyzje miałaby być podejmowane bezwzględną większością głosów, a nie - tak jak dotychczas - większością 2/3 głosów.

Projekt wprowadza instytucję licencji programowej, która ma określać zadania powierzane dostawcy usług medialnych w ramach poszczególnych programów, z jednoczesnym przyznaniem przez KRRiT środków z Funduszu Zadań Publicznych na realizację tych zadań. 10 proc. wydatków na media będzie rozdzielanych w otwartych konkursach, o środki z tej puli będą mogli starać się również nadawcy prywatni. Licencji programowej udzielać będzie KRRiT, na okres dwóch lat.

Projekt przewiduje także powołanie 16 regionalnych spółek telewizyjnych, które zostaną utworzone na bazie dotychczasowych oddziałów terenowych TVP - te ostatnie zostaną zlikwidowane. Regionalne spółki radiowe i telewizyjne mają mieć jednoosobowe zarządy i trzyosobowe rady nadzorcze. (PAP)

jaw/ wkr/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)