Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Apel szefów trybunałów i sądów w sprawie wyboru sędziów TK

0
Podziel się:

Przy powoływaniu sędziów Trybunału Konstytucyjnego zasadnicze znaczenie
powinny mieć ich wysokie kwalifikacje, a nie związki i sympatie polityczne - apelują do posłów
prezesi: TK, Sądu Najwyższego, NSA, Krajowej Rady Sądownictwa oraz prokurator generalny.

Przy powoływaniu sędziów Trybunału Konstytucyjnego zasadnicze znaczenie powinny mieć ich wysokie kwalifikacje, a nie związki i sympatie polityczne - apelują do posłów prezesi: TK, Sądu Najwyższego, NSA, Krajowej Rady Sądownictwa oraz prokurator generalny.

"Wybór według tych kryteriów nie jest możliwy bez zasięgnięcia opinii środowiska prawniczego. Apelujemy zatem o podjęcie konsultacji z tym środowiskiem" - piszą szefowie najważniejszych w Polsce organów stosujących prawo.

W ogłoszonym w internecie apelu, w trosce o jakość i autorytet prawa oraz możliwie najwyższy poziom orzecznictwa TK, autorzy apelu zwracają się do posłów by dokonując wyboru sędziów TK, kierowali się "wyłącznie kwalifikacjami zawodowymi i przymiotami osobistymi kandydatów". Podkreślają, że cechy te "stanowią gwarancję bezstronności, niezawisłości, sumienności, rzetelności i staranności przyszłych sędziów Sądu Prawa".

Pod apelem podpisali się: prezes TK Bohdan Zdziennicki, prezes NSA Roman Hauser, I prezes SN Stanisław Dąbrowski, szef KRS Antoni Górski oraz prokurator generalny Andrzej Seremet

2 grudnia kończy się kadencja czterech sędziów TK: prof. Mariana Grzybowskiego, prof. Marka Mazurkiewicza, prof. Mirosława Wyrzykowskiego oraz Zdziennickiego. Termin zgłaszania kandydatur upływa 2 listopada.

Pierwszym ujawnionym kandydującym jest na razie prawnik z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Piotr Tuleja. Ma być kandydatem PO - dowiedziała się w początkach października PAP.

Coraz głośniejsze są postulaty zapewnienia apolitycznego wyboru sędziów TK. Niedawno b. prezesi TK: prof. Andrzej Zoll, prof. Marek Safjan i Jerzy Stępień oświadczyli, iż pożądane jest, aby kandydaci mogli być opiniowani przez środowiska zawodowe i naukowe. Z kolei KRS uznała, że do jej obowiązków ustawowych powinno należeć przedstawianie opinii o kandydatach. O zasięgnięcie opinii środowiska prawniczego i publiczne przesłuchanie kandydatów apelowali też do marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny dziekani uniwersyteckich wydziałów prawa.

Kandydatów do TK przedstawia grupa co najmniej 50 posłów lub prezydium Sejmu (w praktyce prezydium nie korzysta z tego uprawnienia). Kandydat powinien wyróżniać się wiedzą prawniczą; powinien mieć m.in. wykształcenie prawnicze, nieskazitelny charakter i przez 10 lat pełnić funkcję sędziego, prokuratora, adwokata, radcy prawnego lub notariusza - nie dotyczy to pracowników Polskiej Akademii Nauk i innych placówek naukowo-badawczych. Wybór następuje bezwzględną większością głosów Sejmu.(PAP)

sta/ wkr/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)