Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Apel więźniów Auschwitz do młodzieży o sztafetę pamięci

0
Podziel się:

Byli więźniowie obozu w Auschwitz apelowali w czwartek do młodzieży w
Rudzie Śląskiej o przejęcie pałeczki w sztafecie pamięci o zbrodniach dokonanych podczas II wojny
światowej oraz o roli legendarnego kuriera Jana Karskiego.

*Byli więźniowie obozu w Auschwitz apelowali w czwartek do młodzieży w Rudzie Śląskiej o przejęcie pałeczki w sztafecie pamięci o zbrodniach dokonanych podczas II wojny światowej oraz o roli legendarnego kuriera Jana Karskiego. *

Spotkanie pod hasłem "Apel Karskiego - wołanie o sztafetę pamięci" zorganizował w czwartek Międzynarodowy Instytut Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego w Rudzie Śląskiej we współpracy z Towarzystwem Opieki nad Oświęcimiem. Wzięło w nim udział ok. 250 uczniów ostatnich klas liceów.

Odbyło się ono w ramach obchodów 95. rocznicy urodzin Jana Karskiego - legendarnego emisariusza, przyjmowanego w czasie II wojny światowej przez Churchilla i Roosevelta. Był on pierwszą osobą, która przekazała aliantom informację na temat hitlerowskich obozów koncentracyjnych oraz holokaustu.

Młodzi ludzie obejrzeli widowisko audiowizualne autorstwa Augusta Kowalczyka, aktora i reżysera teatralnego, filmowego, wieloletniego dyrektora Teatru Polskiego w Warszawie, a także więźnia i uciekiniera z Auschwitz. Kilkoro byłych więźniów obozu w Auschwitz opowiadało historie swojego pobytu w obozie, ilustrowane zdjęciami z tamtego okresu.

W drugiej części spotkania wyświetlono fabularyzowany film wyreżyserowany przez filmowca - amatora Józefa Kłyka na temat buntu więźniów w obozie w Auschwitz. Na jego czele stanął właśnie August Kowalczyk, któremu udało się zbiec z obozu. Przeżył wojnę m.in. dzięki pomocy dwóch śląskich rodzin: Lysków i Sklorzów, zamieszkałych we wsi Bojszowy. Potem byli więźniowie zaapelowali do młodych ludzi, by nie zapominali o zbrodniach dokonywanych podczas II wojny światowej, ale też pamiętali o roli, jaką w ich ujawnieniu odegrał Jan Karski.

Międzynarodowy Instytut Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego rozpoczął działalność w Rudzie Śląskiej pod koniec ubiegłego roku. Cel instytutu to edukowanie młodzieży w duchu otwartości i dialogu. Instytut ubiega się o środki na kolejne projekty. Jeden z nich przewiduje przygotowanie przez młodzież spektaklu o potrzebie tolerancji pod kierunkiem wybitnego reżysera i scenografa teatralnego Leszka Mądzika.

Jan Karski (właściwie Jan Kozielewski) urodził się w 1914 r. w Łodzi. Podczas II wojny światowej był kurierem rządu polskiego na uchodźstwie i emisariuszem Armii Krajowej. W porozumieniu z Żydowskim Komitetem Narodowym przeprowadził wizję lokalną w warszawskim getcie.

Podczas swojej misji w Londynie jesienią 1942 roku przekazał członkom polskiego rządu, dygnitarzom brytyjskim oraz prasie wstrząsające informacje o trwającej w okupowanej Polsce zagładzie Żydów. Informacje te przekazał także prezydentowi USA wraz z apelem Żydów o pomoc. Apel ten nie odniósł jednak skutku.

Po wojnie Jan Karski pozostał w Ameryce, gdzie pracował jako wykładowca na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie. W roku 1982 Instytut Yad Vashem w Jerozolimie uhonorował go tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata, a w 1994 r. państwo Izrael przyznało mu honorowe obywatelstwo. W 1995 r. odznaczono go Orderem Orła Białego. Zmarł w Waszyngtonie 13 lipca 2000 roku. (PAP)

lun/ tot/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)