Notowania

wiadomości
21.11.2013 13:47

Applebaum otrzymała Cundill Prize za książkę "Za żelazną kurtyną"

Anne Applebaum za książkę "Za żelazną kurtyną" otrzymała Cundill Prize, najwyższą pieniężną nagrodę za książkę historyczną na świecie, przyznawaną w Toronto przez Uniwersytet McGilla książkom o "doniosłym znaczeniu tak literacko, jak społecznie i naukowo".

Podziel się
Dodaj komentarz

*Anne Applebaum za książkę "Za żelazną kurtyną" otrzymała Cundill Prize, najwyższą pieniężną nagrodę za książkę historyczną na świecie, przyznawaną w Toronto przez Uniwersytet McGilla książkom o "doniosłym znaczeniu tak literacko, jak społecznie i naukowo". *

Książka "Iron Curtain" miała premierę w Stanach Zjednoczonych jesienią 2012 roku, w Polsce ukazała się w pod koniec października tego roku nakładem Wydawnictwa Świat Książki pod tytułem "Za żelazną kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944-1956".

Amerykańska dziennikarka i historyczka, żona ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego opisuje w niej proces zniewolenia politycznego państw, które po II wojnie światowej znalazły się w strefie wpływów Stalina, biorąc pod lupę trzy państwa: Polskę, Niemcy i Węgry.

Szczegółowo opisuje, w jaki sposób szybko ubezwłasnowolniono instytucje społeczeństwa obywatelskiego na różnych szczeblach: partie polityczne, kościół, media i organizacje młodzieżowe. Wyjaśnia, jak organizowano służbę bezpieczeństwa, jak komuniści zdominowali media i jak wszelkie formy opozycji zostały osłabione i rozbite.

Czerpiąc z niedawno udostępnionych materiałów archiwalnych oraz wielu źródeł niedostępnych po angielsku, Applebaum przedstawia taktykę komunistów, którzy dochodzili do władzy gnębiąc, grożąc i mordując. Opowiada także o życiu jednostek, by pokazać wybory, jakich musiały dokonywać: walczyć, uciekać czy współpracować.

Cundill Prize została ustanowiona sześć lat temu, jej wysokość to 75 tys. dolarów, co czyni ją najwyższą na świecie nagrodą dla literatury faktu i książek historycznych. Ogłoszenie nazwiska tegorocznego laureata odbyło się w środę w Toronto. (PAP)

aszw/ ula/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz