Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Aptekarze pozwą resort zdrowia

0
Podziel się:

Około 40 właścicieli punktów aptecznych wniosło pozew zbiorowy przeciwko resortowi zdrowia.

Aptekarze pozwą resort zdrowia
(ferrantraite/iStockphoto)

Około 40 właścicieli punktów aptecznych wniosło pozew zbiorowy o odszkodowanie za straty wynikające z uniemożliwienia im sprzedaży niektórych leków. Podkreślają, że chodzi im głównie o zmianę przepisów.

Jak wyjaśnił prezes zarządu Izby Gospodarczej Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek Paweł Klimczak, chodzi o rozporządzenie ministra zdrowia z 2009 r. Wprowadziło ono tzw. listę pozytywną, czyli wykaz produktów leczniczych, które mogą być oferowane w punktach aptecznych. Wykaz ten wydaje minister zdrowia w formie rozporządzenia. Wcześniej punkty apteczne obowiązywała lista negatywna - wykaz leków, których sprzedawać nie można.

W ocenie Klimczaka zasady tworzenia wykazu leków dostępnych w punktach aptecznych nie mają podstawy prawnej. _ - To, co ma znaleźć się na wykazie jest ustalane przez Komisję Farmakopei organ opiniodawczo-doradczy prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych na podstawie tzw. wykazu Farmakopei Polskiej, czyli spisu norm dla produktów leczniczych _ - powiedział Klimczak i dodał, że nie jest to przewidziane w żadnej ustawie ani rozporządzeniu.

Według niego rozporządzenia w tej kwestii są wydawane zbyt rzadko i punkty apteczne nie mogą na bieżąco wprowadzać do sprzedaży nowych leków, które pojawią się na rynku.

Do pozwu przystąpiło ok. 40 właścicieli punktów aptecznych, natomiast 170 złożyło wnioski przedprocesowe, więc prawdopodobnie i oni przystąpią do pozwu - powiedział Klimczak. _ Mniej zależy nam na odszkodowaniu finansowym. Chodzi głównie o zmianę przepisów, by istniały jasne, określone konkretnymi przepisami zasady ustalania listy produktów leczniczych dostępnych w punktach aptecznych _ - podkreślił.

Klimczak zaznaczył, że Izba prowadziła z ministerstwem zdrowia rozmowy w tej sprawie, jednak zostały one zawieszone we wrześniu ubiegłego roku, co resort tłumaczył brakiem czasu w związku z rozpoczęciem negocjacji z firmami farmaceutycznymi przed opublikowaniem listy leków refundowanych. Nikt ich nie wznowił.

Rzeczniczka resortu zdrowia Agnieszka Gołąbek powiedziała, że na tym etapie resort nie będzie komentował pozwu, ponieważ najpierw sąd musi zdecydować, czy jest on zasadny.

Jak poinformował Klimczak, w Polsce działa ok. 1350 punktów aptecznych. - _ Są to bardzo użyteczne placówki, bo zapewniają dostęp do leków na terenach wiejskich, aby pacjenci nie musieli jeździć aptek oddalonych często o kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów _ - przekonywał.

O aptekach czytaj w Money.pl
Wezmą recepty pod lupę. Ucierpi pacjent? Prezydent Bronisław Komorowski uznał nowelizację ustawy za absolutnie pilną.
Aptekarze przerywają pracę. A lekarze... Aptekarze zapowiedzieli też, że będą realizować recepty tylko prawidłowo wypisane, a więc bez pieczątek _ Refundacja do decyzji NFZ _.
Zamkną apteki. "Władza nas oszukała" Aptekarze protestują. W najbliższy poniedziałek, od 13 do 14, zamknięte zostaną wszystkie apteki w kujawsko-pomorskim. Dlaczego?
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)