Notowania

wiadomości
15.01.2012 16:07

Aptekarze w Łódzkiem przystąpią do protestu

Aptekarze w Łódzkiem przystąpią do protestu - zadecydowała w niedzielę Okręgowa Rada Aptekarska w Łodzi. Od poniedziałku apteki będą zamykane codziennie od godz. 13 do 14.

Podziel się
Dodaj komentarz

Aptekarze w Łódzkiem przystąpią do protestu - zadecydowała w niedzielę Okręgowa Rada Aptekarska w Łodzi. Od poniedziałku apteki będą zamykane codziennie od godz. 13 do 14.

Jak poinformował w niedzielę PAP rzecznik Okręgowej Rady Aptekarskiej w Łodzi Zbigniew Solarz, rada na nadzwyczajnym posiedzeniu przyjęła stanowisko, w którym "popiera działania Naczelnej Rady Aptekarskiej i przystępuje do protestu".

W sobotę NRA, na znak protestu przeciwko pozostawieniu w ustawie refundacyjnej przepisu w sprawie karania farmaceutów, którzy realizują niewłaściwie wypisane recepty, postanowiła, że od godz. 13 do 14 apteki będą zamykane. Leki mają być wydawane tylko w nagłych przypadkach, zagrażających życiu. Dotyczy to m.in. ciężkich chorób przewlekłych, gdy brak przyjęcia medykamentu może mieć poważne konsekwencje, np. w nadciśnieniu tętniczym.

Rada wezwała aptekarzy do "rygorystycznego wymaganego przez obowiązujące przepisy prawa oraz umowę z NFZ, badania formalnej poprawności recept lekarskich i wydawania leków refundowanych jedynie na podstawie recepty prawidłowo wystawionej".

Oznacza to, że w przypadku, gdy np. lekarz na recepcie postawi pieczątkę: "Refundacja do decyzji NFZ" lub nie określi poziomu odpłatności pacjenta za lek, chory może mieć problemy z wykupieniem medykamentu z przysługującą mu zniżką.

Do tej pory większość farmaceutów realizowała takie recepty. Od początku roku wystawiali je lekarze m.in. z OZZL i Porozumienia Zielonogórskiego, którzy prowadzą protest pieczątkowy przeciwko przepisom refundacyjnym.

Tymczasem w sobotę, zarząd PZ zadecydował, że od poniedziałku lekarze z PZ na receptach już nie będą stawiali pieczątek: "Refundacja leku do decyzji NFZ". W poniedziałek rekomendacje w sprawie recept ma wydać Zarząd Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Natomiast w piątek Naczelna Rada Lekarska zarekomendowała lekarzom, by umieszczali na receptach numer oddziału NFZ, międzynarodową nazwę leku oraz nie wskazywali poziomu odpłatności leku, za wyjątkiem medykamentów przepisywanych w przypadku chorób wymienionych w obwieszczeniu Ministra Zdrowia. Medycy mają tak postępować do czasu spełnienia postulatu o zwolnieniu ich z obowiązku odnotowywania stopnia refundacji leku. (PAP)

jaw/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz