Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Arabia Saudyjska: 30 lat więzienia za sprzeciw wobec interwencji w Bahrajnie

0
Podziel się:

Sąd w Rijadzie skazał Saudyjczyka na 30 lat więzienia za sprzeciw wobec
interwencji wojskowej Arabii Saudyjskiej w 2011 roku w Bahrajnie, gdzie trwały w tym czasie
antyrządowe protesty - poinformował w poniedziałek panarabski dziennik "Al-Hayat".

Sąd w Rijadzie skazał Saudyjczyka na 30 lat więzienia za sprzeciw wobec interwencji wojskowej Arabii Saudyjskiej w 2011 roku w Bahrajnie, gdzie trwały w tym czasie antyrządowe protesty - poinformował w poniedziałek panarabski dziennik "Al-Hayat".

Oskarżony szyita, którego tożsamości nie ujawniono, został skazany za udział w manifestacjach w mieście Al-Katif, we wschodniej prowincji Asz-Szarkijja, a także za udział w zamieszkach, podczas których siły bezpieczeństwa obrzucono koktajlami Mołotowa.

Zarówno skazany, jak i prokuratura, która domaga się kary śmierci, będą odwoływać się od wyroku.

Pierwsze manifestacje antyrządowe związane z interwencją w Bahrajnie zorganizowano na wschodzie Arabii Saudyjskiej w marcu 2011 roku. Protestowano przeciwko udzieleniu przez Rijad pomocy wojskowej sunnickim władzom Bahrajnu w tłumieniu rewolty większości szyickiej, stanowiącej ok. 70 proc. ludności kraju.

Podczas kolejnych protestów w Arabii Saudyjskiej szyici skarżyli się na dyskryminację: trudności w uzyskaniu pracy i wyższego wykształcenia, niedoinwestowanie zamieszkanych przez nich terenów oraz częste zamykanie ich obiektów kultu religijnego. Rząd saudyjski twierdził, że nie podejmował wobec szyitów żadnych działań dyskryminacyjnych. Na wschodzie kraju skupiona jest 2-milionowa mniejszość szyicka w liczącym blisko 30 mln ludności sunnickim kraju. (PAP)

cyk/ ap/

15357487 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)