Notowania

wiadomości
26.02.2012 13:54

Archeolodzy odnaleźli posąg faraona Amenhotepa III w Luksorze

Zespół archeologów z Armenii odnalazł na stanowisku w południowym Egipcie posąg faraona Amenhotepa III sprzed ponad 3350 lat - informuje serwis internetowy Armenian News.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Zespół archeologów z Armenii odnalazł na stanowisku w południowym Egipcie posąg faraona Amenhotepa III sprzed ponad 3350 lat - informuje serwis internetowy Armenian News. *

Odkrycia dokonano podczas prac wykopaliskowych na terenie pośmiertnej świątyni faraona Amenhotepa III z XVIII Dynastii (1550-1292 r. p.n.e.), panującego w latach ok. 1388-1351 p.n.e., której pozostałości znajdują się w Luksorze.

Jak poinformował archeolog Gurik Suruzyan, kierujący pracami zespołu, duży posąg władcy został wykonany z alabastru, pochodzącego - zdaniem ekspertów - ze starożytnych kamieniołomów w Hatnub.

Posąg został odnaleziony w pozycji leżącej, a przewrócony został prawdopodobnie w wyniku silnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło okolice Luksoru w okresie panowania faraona Merenptaha (1213-1203 r. p.n.e.) i zburzyło świątynię Amenhotepa III.

Znalezisko przedstawia Amenhotepa III siedzącego na tronie, i może być - zdaniem ekspertów - mniejszą wersją jednego z dwóch olbrzymich posągów tego faraona, zwanych Kolosami Memnona, które przetrwały w miejscu dawnej świątyni w Luksorze.

Posąg został podniesiony i ustawiony we właściwym miejscu, a ceremonia jego odsłonięcia odbędzie się 1 marca br. (PAP)

jot/ tot/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz