Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Archeolodzy szukają we Fromborku pavimentum Kopernika

0
Podziel się:

W ogrodzie przy kanonii św. Stanisława we Fromborku archeolodzy poszukują
pavimentum tj. podestu badawczego skonstruowanego i używanego do obserwowania nieba przez Mikołaja
Kopernika. Badania mają potrwać do końca sierpnia. "Na dobrą sprawę nie wiemy, czego szukamy" -
powiedział PAP archeolog Adam Mackiewicz.

W ogrodzie przy kanonii św. Stanisława we Fromborku archeolodzy poszukują pavimentum tj. podestu badawczego skonstruowanego i używanego do obserwowania nieba przez Mikołaja Kopernika. Badania mają potrwać do końca sierpnia. "Na dobrą sprawę nie wiemy, czego szukamy" - powiedział PAP archeolog Adam Mackiewicz.

"Nie wiemy na sto procent, czy pavimentum było jednolitym blokiem, czy może składało się z murowanych elementów. A może było z drewna? Wiemy, że Kopernik ustawiał na nim swoje instrumenty badawcze, więc jak coś znajdziemy to sądzę, że rozpoznamy, iż to pavimentum. Na razie jednak znaleźliśmy tylko kamienny próg z okresu Kopernika, monety oraz ceramikę" - powiedział PAP Mackiewicz. Prowadzone przez jego firmę badania na obszarze pół hektara mają potrwać do końca sierpnia.

Urząd Wojewódzki w Olsztynie zlecił badania archeologiczne po tym, jak wykonane zimą prześwietlenie ziemi w kanonii św. Stanisława georadarem wykazało, że w tym miejscu może znajdować się pavimentum. "Ale te badania niezbyt nam się przydają, ponieważ zostały wykonane zimą, nie znamy dokładnej głębokości, na jaką prześwietlał ziemię georadar" - przyznał Mackiewicz. Dodał, że efektem prac archeologicznych może być stwierdzenie, iż pavimentum nie znajdowało się w miejscu obecnego ogrodu przy kanonii św. Stanisława.

Znawcy zagadnienia uważają, że pavimentum Kopernika było podestem o wymiarach dwa na półtora metra. Najprawdopodobniej była to posadzka na podmurówce ceglanej z szyną. W szynie były otwory, w których Kopernik, albo jego służba, mocowali instrumenty badawcze astronoma.

Poszukiwanie pamiątek po Koperniku i przywracanie tej postaci do powszechnej świadomości trwa na Warmii od 2005 roku - wówczas w katedrze we Fromborku grupa archeologów pod kierunkiem prof. Jerzego Gąsowskiego pod ołtarzem św. Krzyża odnalazła (co potwierdzono później innymi badaniami) nieznany dotąd grób astronoma. Wkrótce przy tym ołtarzu stanie pomnik, który upamiętni Kopernika, a na czerwiec przyszłego roku zaplanowano powtórny pogrzeb szczątków astronoma.

Wykorzystując zainteresowanie Kopernikiem starostwo w Olsztynie stworzyło plan promocji okolic tego miasta oparty na promowaniu miejsc związanych z astronomem (mają zostać oznakowane m.in. lokowane przez niego wsie) i na promowaniu "pop - artowego" wizerunku Kopernika ubranego w beret a'la Che Guevara. Ostatnio na zlecenie starostwa kabaret "Czyści jak łza" nagrał wakacyjną piosenkę o astronomie. (PAP)

jwo/ ls/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)