Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Archeolodzy z UW odkryli baraki legionistów w Bułgarii

0
Podziel się:

Baraki zamieszkiwane przez VIII rzymski legion Augusta w połowie I wieku
n.e. znalazł zespół naukowców z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej
Uniwersytetu Warszawskiego w czasie wykopalisk w Novae obok miasta Swisztow w Bułgarii.

bEEwJLcl

Baraki zamieszkiwane przez VIII rzymski legion Augusta w połowie I wieku n.e. znalazł zespół naukowców z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego w czasie wykopalisk w Novae obok miasta Swisztow w Bułgarii.

"Konstrukcja składała się z szeregu segmentów o jednakowych wymiarach. Tworzyły je jedno duże i małe pomieszczenie, których wymiary ulegały modyfikacjom w kolejnych fazach osadniczych. Barak mierzył około 16 m szerokości i 42 m długości" - wyjaśnia PAP prof. Piotr Dyczek, kierownik badań.

Pozostałości wskazują, że konstrukcję nośną stanowiły duże drewniane słupy, natomiast mniejsze kołki podtrzymywały plecionkę, którą pokryto ziemią. W ostatniej fazie ściany zewnętrzne pokryto białym tynkiem. Układ małych kołków wewnątrz dużych pomieszczeń sugeruje, zdaniem badaczy, że mogły się tam znajdować w narożnikach piętrowe łóżka. W przedsionkach stały drewniane półki.

bEEwJLcn

Wewnątrz archeolodzy znaleźli wolutowe lampy olejne, szklane naczynia - butelki i czarki na wino. Część z naczyń stanowią ręcznie lepione naczynia lokalne - tzw. urny trackie z dekoracją w formie odciśniętego sznura. Odkryto również fragmenty naczyń i innych przedmiotów z brązu: sprzączki, fragmenty pancerzy, łańcuszki z kandelabrów, podstawę składanego stolika z brązu w kształcie łapy pantery.

"Wartą podkreślenia grupą zabytków są narzędzia chirurgiczne wykonane z brązu. Być może natrafiliśmy na kwaterę legionowego lekarza" - dodaje prof. Dyczek. (PAP)

szz/ tot/

Więcej w Serwisie PAP - Nauka i Zdrowie - http://nauka.pap

bEEwJLcO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)