Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Archeolodzy zbadali u wybrzeży Cypru wrak rzymskiego statku

0
Podziel się:

Archeolodzy zbadali wrak rzymskiego statku z II wieku, który wraz z
ładunkiem zatonął w pobliżu Przylądka Greco, u południowo-wschodnich wybrzeży Cypru - informuje
serwis internetowy Cyprus Mail.

Archeolodzy zbadali wrak rzymskiego statku z II wieku, który wraz z ładunkiem zatonął w pobliżu Przylądka Greco, u południowo-wschodnich wybrzeży Cypru - informuje serwis internetowy Cyprus Mail.

Urząd Starożytności Cypru przedstawił wyniki badań wraku. Ładunek statku składał się z ponad 130 ceramicznych dzbanów, głównie amfor zawierających wino oraz oliwę.

Zdaniem ekspertów, lokalizacja wraku w płytkich wodach przybrzeżnych sugeruje, że rzymski statek handlowy przed zatonięciem podpływał do portu lub poruszał się po trasie wzdłuż wybrzeży wyspy, przewożąc ładunki handlowe na krótkich dystansach między portami.

Część ładunku wskazuje, że Rzymianie w II wieku cenili smak win z Francji. Większość odkrytych amfor pochodzi z południowo-wschodniej Anatolii i północno-wschodnich wybrzeży basenu Morza Śródziemnego, ale niektóre dzbany zawierają prawdopodobnie wino pochodzące ze śródziemnomorskich wybrzeży Francji.

Koło Przylądka Greco na Cyprze w 306 r. p.n.e. w czasie macedońskiej wojny domowej miała miejsce jedna z największych bitew morskich starożytności, kiedy król Macedonii Demetriusz I Poliorketes odparł inwazję Ptolemeusza I Sotera - jednego z generałów Aleksandra Macedońskiego - założyciela dynastii Ptolemeuszy w Egipcie.

W wyniku tej bitwy zatonęło około 100 okrętów, ale na dnie morza nie zostały odnalezione żadne widoczne pozostałości szczątków okrętów sprzed 2300 lat.(PAP)

jot/ tot/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)