Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Archeolog na probostwie" - książka o ks. Stanisławie Skurczyńskim

0
Podziel się

Ukazała się 500-stronicowa książka Andrzeja Matogi "Archeolog na probostwie", poświęcona pamięci wielkiego świętokrzyskiego archeologa-amatora - księdza Stanisława Skurczyńskiego.

bEhGeszp

Ukazała się 500-stronicowa książka Andrzeja Matogi "Archeolog na probostwie", poświęcona pamięci wielkiego świętokrzyskiego archeologa-amatora - księdza Stanisława Skurczyńskiego.

Dzięki ks. Skurczyńskiemu (1892-1972) możemy podziwiać cenne pradziejowe znaleziska - m.in. grób książęcy ze Stawian, dwa groby kowali z Szańca i Korytnicy zawierające bogaty inwentarz narzędzi żelaznych oraz groby wojowników - dowiadujemy się z nowego wydawnictwa, bogato ilustrowanego rycinami i mapami.

Ks. Skurczyński był kolekcjonerem zabytków archeologicznych, numizmatycznych oraz przyrodniczych z dziedziny geologii i entomologii. Autor książki opisuje dokonane przez duchownego cenne odkrycia stanowisk archeologicznych w ponad stu miejscowościach południowej i zachodniej części Kielecczyzny, a także badania archeologiczne na tle jego osobistych losów.

bEhGeszr

Jak informuje w recenzji opracowania prof. Jan Chochorowski z UJ, ks. Skurczyński odkrył kilka dużych cmentarzysk kultury łużyckiej (Balice, Janowice), grobów kloszowych (Korytnica, Rzeszutki), osadę ze starszej fazy wczesnego średniowieczaśredniowiecza w Borkach pod Kielcami, a także grodzisko w Gnojnie. Na miejscowej plebanii spędził 31 lat.

Zgromadzone eksponaty (ponad sto tysięcy zabytków), m.in. naczynia z grobów popielnicowych, narzędzia, broń i przedmioty codziennego użytku z metalu przekazał do Muzeum Narodowego w Kielcach oraz do placówek muzealnych w Szydłowie i Pińczowie. Część znalezisk prezentowana jest na stałej wystawie "Region świętokrzyski, człowiek i środowisko", urządzonej w siedzibie Muzeum Narodowego w Kielcach przy Rynku.

Andrzej Matoga kieruje działem epoki brązu i wczesnej epoki żelaza Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Jest autorem i współautorem około 30 publikacji poświęconych zagadnieniom archeologii na ziemi kieleckiej. (PAP)

mch/ ls/ jbr/

bEhGeszS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)