Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Architekci proponują wyłożenie Placu Wolnica drewnem tekowym

0
Podziel się:

Koncepcja pokrycia drewnem nawierzchni Placu Wolnica na krakowskim Kazimierzu
zwyciężyła w rozstrzygniętym w piątek konkursie architektonicznym na zagospodarowanie Rynku dawnego
miasta Kazimierz.

Koncepcja pokrycia drewnem nawierzchni Placu Wolnica na krakowskim Kazimierzu zwyciężyła w rozstrzygniętym w piątek konkursie architektonicznym na zagospodarowanie Rynku dawnego miasta Kazimierz.

Zwycięską koncepcję opracowało Biuro Projektów Lewicki Łatak z Krakowa - ogłoszono na konferencji prasowej.

"Pierwszą nagrodę w konkursie przyznano za oryginalne rozwiązanie nawierzchni placu w postaci dylowiny - masywnej drewnianej posadzki, która nawiązuje zarówno do historii miasta, w którym były drewniane bruki i krawężniki, jak i posiada związek znaczeniowy z Muzeum Etnograficznym, mieszczącym się w budynku dawnego Ratusza" - powiedział przewodniczący sądu konkursowego i zarazem główny architekt miasta Andrzej Wyżykowski.

Główną nagrodą w konkursie był czek na 25 tys. zł i zaproszenie od miasta do realizacji projektu.

Według Wyżykowskiego, drewniana posadzka Placu Wolnica zapewni mu "ciepło i ludzką skalę", a przy tym powinna się sprawdzić podczas imprez o rozmaitym charakterze, organizowanych nie tylko przez Muzeum Etnograficzne.

"Przy okazji projektowania skonstatowaliśmy, że ten plac jest niezwykle piękny geometrycznie. Jest prawie kwadratowy w rzucie, z jedną zasadniczą dominantą Ratusza i dla zrównoważenia - bryły Kościoła Bożego Ciała. Co prawda, jest tylko jedną czwartą wielkości dawnego kazimierskiego Rynku, ale i tak zachował swoją bardzo piękną formę" - powiedział Kazimierz Łatak.

Plac ma wymiary 68 na 68 m. Według Łataka, powinien być wyłożony drewnem tekowym, które jest bardzo odporne na działanie wody i warunków atmosferycznych. Dzięki niskiej nasiąkliwości tego gatunku drewna i wyniesieniu posadzki ponad warstwę nieprzepuszczalnego gruntu, co ma sprzyjać dobremu drenażowi, drewno będzie pracować w dość suchym otoczeniu. Drewno będzie ryflowane w celu nadania mu szorstkości, tak aby powierzchnia nie była śliska.

Według Łataka, podobne przestrzenie miejskie wyłożone drewnem, np. w postaci schodów, istnieją m.in. w Paryżu oraz Bydgoszczy; pewnym wzorcem mogą być także mola, np. w Sopocie czy na Helu.

"Drewno tekowe jest jasne, przyjemne dla oka. Drewno w ogóle jest materiałem, który wszyscy lubią dotykać, siedzieć na nim, jest przyjaznym człowiekowi materiałem. Na placu pojawi się mała architektura, ale w minimalnym wymiarze - lampy oraz drewniane ławki utrzymane w tej samej, co plac konwencji, od prostych po bardzo wygodne fotele. Przewidzieliśmy też miejsca na kramy. Oczywiście pozostanie fontanna, ale dostanie nową misę, wykonaną z drewna" - dodał Łatak.

Według architekta, taka nawierzchnia placu wytrzyma 50 lat.

"Ma to być plac dostępny dla wszystkich, łącznie z niepełnosprawnymi, w związku z tym powinna być to przestrzeń pozbawiona barier architektonicznych, zachęcająca do przebywania tam, zabawy, spacerów, tańca, organizowania wystaw" - podsumowuje współtwórca nagrodzonej koncepcji.

Sąd konkursowy nagradzając projekt zalecił, aby proponowane rozwiązania techniczne, dotyczące drewnianej nawierzchni placu poddać przed wykonaniem szczegółowej analizie, w oparciu o sprawdzone realizacje w północnej Europie. Sąd zalecił też, aby na fragmencie placu zamontować prototyp drewnianej nawierzchni i poddać ją obserwacji przez okres trwania przygotowań projektowych i administracyjnych do przebudowy.

To czwarty konkurs na zagospodarowanie krakowskich placów wygrany przez Biuro Projektów Lewicki Łatak. Dwa projekty - Placu Bohaterów Getta i Zaułku Czartoryskich - już zrealizowano. Trzeci, dotyczący Placu Nowego na krakowskim Kazimierzu, czeka na realizację.

Drugą nagrodę w konkursie przyznano polsko-czeskiemu zespołowi Bartłomiej Nawrocki i Jozef Kiszka, a dwa równorzędne wyróżnienia: Projektowi Praga z Warszawy oraz spółce UCS firmowanej przez Piotra Uherka.

Plac Wolnica jest częścią pierwotnego rynku miasta Kazimierz, utworzonego w 1333 r. podczas lokacji tego miasta. Kiedyś dorównywał wielkością krakowskiemu Rynkowi Głównemu (miał 180 na 140 m) i pełnił podobne do niego funkcje.(PAP)

czo/ abe/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)