Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Architekt Wojciech Leśnikowski otrzymał Laur Krakowa XXI wieku

0
Podziel się:

Wojciech Leśnikowski - profesor Szkoły Architektury Uniwersytetu Kansas w
Lawrence (USA) - otrzymał we wtorek Laur Krakowa XXI wieku. Nagroda jest przyznawana od 2001 r.
przez kapitułę, w której są przedstawiciele nauki, kultury i biznesu.

Wojciech Leśnikowski - profesor Szkoły Architektury Uniwersytetu Kansas w Lawrence (USA) - otrzymał we wtorek Laur Krakowa XXI wieku. Nagroda jest przyznawana od 2001 r. przez kapitułę, w której są przedstawiciele nauki, kultury i biznesu.

"Laur Krakowa XXI wieku to inicjatywa, która w sposób naturalny, bardzo szybko, trwale i mocno wpisała się we współczesny rytm życia Krakowa. Miasta, którego największym skarbem pozostają wykształceni, przedsiębiorczy ludzie, którego największą siłą, najmocniejszym atutem zawsze był potencjał intelektualny, twórczy" - mówił podczas uroczystości prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Jak podkreślił laurem Krakowa honorowane są wybitne osobowości związane z Krakowem - artyści, przedsiębiorcy, uczeni, którzy swoją pracą i osiągnięciami "pomnażają dziedzictwo intelektualne miasta". "Do tych postaci należy bezsprzecznie tegoroczny laureat Lauru profesor Wojciech Leśnikowski, któremu w tym miejscu pragnę gorąco pogratulować wyróżnienia i podziękować za nieoceniony wkład w umacnianie rangi krakowskiego ośrodka naukowego" - powiedział Majchrowski.

Prezesem Kapituły Lauru jest Anna Zabdyr-Jamróz. Kapituła nagrody doceniła w realizacjach architektonicznych Wojciecha Leśnikowskiego "bezkompromisowość i realizację marzeń". "Dzięki wybitnej zdolności dzielenia się doświadczeniem zawodowym laureat budzi zapał twórczy w nowym pokoleniu architektów" - napisano w uzasadnieniu.

Sam laureat mówił, że Kraków to pierwsze miejsce, które zdefiniowało jego życie, miasto, które otworzyło przed nim "świat globalny", kiedy jako młody chłopak rozpoczął studia na Politechnice Krakowskiej. "Drugim miejscem był Paryż, najwspanialsze miasto pod słońcem. To miasto wyzwoliło u mnie zupełnie inny, intelektualny pogląd na świat, który się nazywa francuskim zimnym intelektualizmem" - mówił Leśnikowski. "W USA moim miejscem stało się Chicago, które tak jak Kraków i Paryż pokochałem. To miasto nauczyło mnie amerykańskiego dynamizmu, globalizmu i optymizmu oraz niesłychanej umiejętności współpracy" - dodał.

"Z sentymentu, z przyjaźni i z wykształcenia jestem Polakiem" - mówił architekt. "Francja dała mi zimny pogląd na świat, to wspaniałe francuskie, abstrakcyjne spojrzenie na kulturę, a w Stanach Zjednoczonych amerykański dynamizm, biznes i innowacja dały mi szerokie spojrzenie, które pozwala imigrantowi wyjść na najwyższe szczeble (...)". Przez resztę mojego życie staram się połączyć przeciwności, które w tych trzech kulturach istnieją, a z drugiej strony połączyć podobieństwa" - dodał.

Wojciech Leśnikowski w 1961 r. uzyskał dyplom na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Po kilkuletniej pracy projektowej w kraju został przyjęty na staż do paryskiego biura projektowego Le Corbusiera, a później podjął współpracę dydaktyczną ze Szkołą Sztuk Pięknych w Paryżu, Uniwersytetem Yale, Uniwersytetem Cornell oraz z Uniwersytetem Pensylwania. Był wykładowcą akademickim wielu uniwersytetów i szkół architektonicznych

Leśnikowski jest autorem znaczących realizacji architektonicznych w Polsce, USA i w Paryżu. Zaprojektował wiele budynków w Chicago m.in. siedzibę policji, pawilon z mozaiką Chagalla i charakterystyczny, czerwony wieżowiec CNA. W Paryżu współprojektował m.in. wieżowiec GAN na La Defense. Został odznaczony przez rząd Francji medalem Chevalier de L'Ordre des Arts et des Letters, a w zeszłym roku uhonorowany został tytułem profesora Uniwersytetu Paryskiego.

Laur Krakowa XXI w. otrzymali wcześniej: Krystyna Styrna-Bartkowicz, prof. Tadeusz Chrzanowski, Zbigniew Kazimierz Witek, prof. Jerzy Wyrozumski, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Jerzy Stuhr i o. Leon Knabit. (PAP)

wos/ mlu/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)