Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Archiwa Państwowe pomogą zadbać o domowe archiwalia

0
Podziel się:

W ponad 30 miastach m.in. Gdańsku, Krakowie i Warszawie Archiwa Państwowe
uruchomiły punkty konsultacyjne "Archiwa Rodzinne", w których można uzyskać poradę jak tworzyć
archiwa rodzinne oraz dbać o zgromadzone dokumenty.

bEEfNGRN

W ponad 30 miastach m.in. Gdańsku, Krakowie i Warszawie Archiwa Państwowe uruchomiły punkty konsultacyjne "Archiwa Rodzinne", w których można uzyskać poradę jak tworzyć archiwa rodzinne oraz dbać o zgromadzone dokumenty.

Punkty konsultacyjne są dostępne także m.in. w Białymstoku, Katowicach, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie i Szczecinie. Archiwiści pomogą zainteresowanym poszukiwać przodków i doradzą jak prowadzić badania genealogiczne. Pracownicy punktów będą również mogli udzielić porady m.in. w sprawie przekazania do państwowych archiwów posiadanych prywatnych dokumentów, które zdaniem posiadaczy charakteryzują się wartością historyczną.

"W Polsce warto wrócić do tradycji tworzenia archiwów rodzinnych i gromadzić zdjęcia lub inne dokumenty po przodkach, aby przekazać je wnukom i przyszłym pokoleniom. Bo przecież dzieje Polski składają się z milionowych jednostkowych przypadków postępowania osób, z których każda w mniejszym lub większym stopniu miała, lub ma wpływ, na bieg spraw publicznych. A jeżeli zachowanie tego, co powstało w zbiorach rodzinnych, jest dla nas uciążliwe, to pamiętajmy, że są archiwa, biblioteki lub muzea" - mówi naczelny dyrektor Archiwów Państwowych Władysław Stępniak.

bEEfNGRP

Archiwa Państwowe dla miłośników genealogii i badających losy swojej rodziny przygotowały również serwis www.szukajwarchiwach.pl, gdzie publikowane są cyfrowe kopie dokumentów archiwalnych. Większość z nich to akta metrykalne i stanu cywilnego z XIX i XX w. z obszaru działania Archiwów Państwowych m.in. w Warszawie, Poznaniu, Częstochowie, Kaliszu, Krakowie, Lesznie, Lublinie, Łodzi, Zielonej Górze, Toruniu, a także dodane ostatnio pochodzące z archiwów państwowych w Siedlcach i Płocku.

Na stronie Archiwum Głównego Akt Dawnych prezentowane są również tzw. zabużańskie akta metrykalne utworzone w latach 1590-1911 na obszarach na wschód od obecnej granicy Polski.

Wykaz wszystkich punktów konsultacyjnych "Archiwa Rodzinne", a także poradnik jak zabezpieczać dokumenty w warunkach domowych są dostępne na stronie Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych www.archiwa.gov.pl. (PAP)

akn/ abe/

bEEfNGSq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)