Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Archiwalia mazowieckiej Solidarności trafiły do Archiwum Akt Nowych

0
Podziel się:

Dokumenty, fotografie, nagrania oraz inne pamiątki z lat 1979-1989
znajdujące się w zasobach mazowieckiej Solidarności zostały w poniedziałek przez jej
przedstawicieli przekazane do zbiorów stołecznego Archiwum Akt Nowych.

Dokumenty, fotografie, nagrania oraz inne pamiątki z lat 1979-1989 znajdujące się w zasobach mazowieckiej Solidarności zostały w poniedziałek przez jej przedstawicieli przekazane do zbiorów stołecznego Archiwum Akt Nowych.

Umowę o przekazaniu archiwaliów podpisali przewodniczący NSZZ "Solidarność" Regionu Mazowsze Andrzej Kropiwnicki i jego zastępca Waldemar Dubiński oraz dyrektor Archiwum Akt Nowych Tadeusz Krawczak. Porozumienie ma na celu zintensyfikowanie gromadzenia archiwaliów struktur oficjalnych oraz konspiracyjnych NSZZ "Solidarność" z lat 80., wspomnień i relacji działaczy związku oraz ich upublicznianie. W celu dalszego zbierania informacji zostanie przygotowana również strona internetowa, a także ankieta historyczna.

"Zdecydowaliśmy się przekazać te licznie znajdujące się w naszym posiadaniu archiwalia z lat 80. Nie jesteśmy w stanie naszymi siłami ich odpowiednio przechowywać ani opracowywać, a są one przecież wyjątkowym źródłem wiedzy o naszej historii. Dlatego przekazujemy je do zasobów archiwum, jako najwłaściwszego miejsca" - mówił podczas uroczystości podpisania umowy przewodniczący NSZZ "Solidarność" Regionu Mazowsze Andrzej Kropiwnicki.

Na przekazany zbiór składają się przede wszystkim dokumenty prezentujące spektrum działania Solidarności od pism odnotowujących składki członkowskie i wydawanie legitymacji po odezwy do władz, protokoły z zebrań i sprawozdania z działalności, zarówno z terenu Warszawy, jak i całego Mazowsza. Dokumentom towarzyszą periodyki i książki wydane w drugim obiegu, a także pocztówki, znaczki i rysunki. Część zbioru stanowią również kasety magnetofonowe, płyty gramofonowe i taśmy szpulowe z nagraniami audycji Głosu Ameryki, Radia Wolna Europa i Radia Solidarność oraz organizowanych spotkań i homilii ks. Jerzego Popiełuszki, a także kalendarze, komiksy czy pieczątki.

"To największy zbiór dokumentacji NSZZ +Solidarność+, jaki trafił do zbiorów państwowych po 1990 roku. Ważne jest żebyśmy tę pamięć o wielkim zrywie narodowym 1980 roku utrwalili, co ma na celu opracowywanie i upublicznianie tych dokumentów, które są nośnikami prawdy o tamtym okresie. Każdy z tych dokumentów ma szansę powiększać naszą wiedzę o tamtych dniach" - podkreślił dyrektor Archiwum Akt Nowych Tadeusz Krawczak.

Wśród najcenniejszych dokumentów znajdują się te wytworzone w latach 1980-1981 Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Region Mazowsze, Sekcji Krajowej Pracowników Handlu Zagranicznego NSZZ "Solidarność", Komisji Zakładowej Miejskich Zakładów Komunikacyjnych i Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego NSZZ "Solidarność" w Bydgoszczy. Przekazano również archiwa NSZZ Aktorów Polskich w Warszawie oraz innych komisji zakładowych z terenu Warszawy i Mazowsza, Komunikaty Krajowej Komisji Porozumiewawczej z 1981 roku, Instrukcje Strajkowe dla Regionu Mazowsze z 1981 roku, a także dokumentację dotyczącą rejestracji NSZZ "Solidarność".

Część archiwaliów stanowią również sprawozdania, apele, ogłoszenia, plakaty i oświadczenia oraz poezje, satyry, ulotki i odezwy do mieszkańców Warszawy, a także liczne periodyki i druki Komitetu Samoobrony Społecznej Komitetu Obrony Robotników, Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela oraz innych organizacji antykomunistycznych. Dokumentację uzupełniają fotografie z manifestacji i uroczystości rocznicowych. (PAP)

akn/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)