Notowania

wiadomości
17.10.2013 15:42

Areszt dla podejrzanego o napad w Wólce Kosowskiej

# dochodzi informacja o areszcie #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi informacja o areszcie #

17.10. Warszawa (PAP) - 40-letni Artur K., podejrzany o zbrojny napad i usiłowanie zabójstwa konwojentów w marcu w Wólce Kosowskiej, został w czwartek aresztowany na trzy miesiące. Do aresztu trafiło też pięciu innych członków grupy przestępczej - poinformowała warszawska prokuratura.

Artur K. jest podejrzany o udział w głośnym napadzie rabunkowym na konwojentów dostarczających 14 marca gotówkę do banku w Wólce Kosowskiej. Uzbrojeni napastnicy zaatakowali kobietę i mężczyznę, oddając w ich kierunku co najmniej siedem strzałów. Oboje z ranami postrzałowymi trafili do szpitala. Sprawcy skradli wtedy ponad 4,2 mln zł.

Artur K. jest także podejrzany o usiłowanie zabójstwa konwojentów i udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Grozi mu 25 lat więzienia. "Zarzuty tej samej treści w środę przedstawiono innemu członkowi - grupy 33-letniemu Marcinowi S. Mężczyzna został zatrzymany i aresztowany wiosną w związku z podejrzeniem popełnienia innych przestępstw" - powiedział PAP rzecznik KSP st. asp. Mariusz Mrozek.

Jeszcze w kwietniu zarzut pomocnictwa w dokonaniu napadu w Wólce Kosowskiej usłyszeli zatrzymani wówczas 32-letni Arkadiusz M. i 30-letnia Karolina P.

Zatrzymanie Artura K., dokonane na polecenie Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie, to część większej sprawy. Rzecznik tej prokuratury Zbigniew Jaskólski poinformował PAP, że śledztwo dotyczy działalności zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym, liczącej 17 osób. "Jest to odłam tzw. grupy mokotowskiej, dopuszczającej się poważnych przestępstw, w tym licznych napadów rabunkowych oraz kradzieży z włamaniem" - powiedział Jaskólski.

Postępowanie obejmuje kilkadziesiąt przestępstw popełnionych w latach 2005-2006 oraz pomiędzy rokiem 2012 a marcem 2013 r. Jak dotąd śledczy przedstawili członkom grupy łącznie 41 zarzutów. Do czwartku łącznie aresztowano 12 spośród 17 osób.

W skład grupy wchodziło m.in. czterech mężczyzn zatrzymanych w ostatnim czasie. Wśród nich jest 41-letni Artur B. podejrzany o to, że w ub. roku skupował przedmioty pochodzące z włamania do jednego z domów w Warszawie. Z policyjnych danych wynika, że w 2012 r. mógł on przyjąć do lombardu kradzione wyroby jubilerskie o wartości ok. 200 tys. zł. Za paserstwo grozi kara do 5 lat więzienia.

W ręce funkcjonariuszy wpadł również 33-letni Gaweł G. podejrzany o udział w napadzie na kobietę. Mężczyzna był również poszukiwany listem gończym przez prokuraturę na Mokotowie.

Policjanci zatrzymali również 38-letnich Piotra M. i Pawła Z. podejrzanych o napad rabunkowy w sierpniu 2006 r. Zaatakowali małżeństwo, które wracało samochodem do domu. Oboje zostali skrępowani, wrzuceni do bagażnika i wywiezieni do lasu. Zabrano im telefon komórkowy i prawie 190 tys. zł. Piotr M. i Paweł Z. odpowiedzą za rozbój, pozbawienie wolności i spalenie samochodu.

Dodatkowo Paweł Z. jest podejrzany o napad z bronią w ręku na mężczyznę i kradzież 75 tys. zł w 2005 r. w centrum Warszawy. Paweł Z. odpowie również za kradzież z włamaniem do domu jednorodzinnego w Swarzewie. Mężczyzna jest podejrzany o kradzież pieniędzy i biżuterii o wartości ponad 200 tys. zł oraz samochodu.

Według policji grupa dokonywała napadów rabunkowych (w tym z użyciem broni palnej) oraz wielu włamań metodą na tzw. śpiocha. W kilku przypadkach włamania przerodziły się w napady rabunkowe, gdy domownicy - którzy obudzili się, słysząc hałas - zostali brutalnie pobici.

Na poczet przyszłych kar u podejrzanych zabezpieczono mienie o wartości ponad 350 tys. zł, w tym samochody i gotówkę, a także biżuterię o wartości ok. miliona zł. (PAP)

gdyj/ wkt/ abr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz