Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
włoska mafia
08.12.2011 06:55

Aresztowanie Michele Zagarii. Włosi rozpaczają

53-letni Zagaria to jeden z najważniejszych szefów najgroźniejszego klanu neapolitańskiej mafii, Casalesi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Włoska policja aresztowała jednego z najpotężniejszych bossów kamorry Michele Zagarię (na zdj.). Odnaleziono go w podziemnym bunkrze na terenie posiadłości koło Caserty na południu Włoch. Prezydent i premier pogratulowali policji ujęcia poszukiwanego od 1995 roku mafiosa. *

Media przytaczają wypowiedzi niektórych mieszkańców miejscowości Casapesenna, gdzie Zagaria został znaleziony, że to dla nich _ dzień żałoby _. 53-letni Zagaria to jeden z najważniejszych szefów najgroźniejszego klanu neapolitańskiej mafii, Casalesi. Był ostatnim jego bossem, który się jeszcze ukrywał po serii aresztowań w ostatnich latach.

Był w czołówce listy poszukiwanych mafiosów, sporządzonej przez włoski wymiar sprawiedliwości. W 2008 roku został skazany zaocznie na dożywocie za morderstwo i inne przestępstwa mafijne w wielkim, trwającym 10 lat procesie gangsterów z klanu Casalesi. Wcześniej, w 2000 roku, wydano za nim międzynarodowy nakaz aresztowania.

Zagaria ukrywał się w wykopanym w ziemi bunkrze na terenie gospodarstwa, chronionego przez system kamer. Między bunkrem a podłogą, pod którą znajdowała się jego kryjówka, jest 5 metrów żelbetonu. Aby dotrzeć do środka policja musiała użyć ciężkiego sprzętu, świdrów i wiertarek. Forsowanie wejścia do bunkra trwało prawie 4 godziny. Boss poddał się, gdy funkcjonariusze wyłączyli mu światło.

Zobacz materiał włoskiej telewizji i zatrzymaniu Zagarii

_ - Wygraliście, wygrało państwo _ - tymi słowami Michele Zagaria zwrócił się do prokuratorów do walki z mafią, gdy weszli do jego kryjówki. Wkrótce potem zasłabł. Gdy odzyskał przytomność, został zawieziony do komendy policji w Casercie na pierwsze przesłuchanie.

Włoskie media przypominają, że Zagaria był szczególnie aktywny w budowlanym sektorze działalności gangu Casalesi, który właśnie w tę dziedzinę inwestował część swych dochodów z przestępczych procederów. Należące do niego firmy budowlane prowadziły działalność nie tylko w mateczniku kamorry na południu, ale także w innych rejonach Włoch, oferując konkurencyjne ceny usług, własnych ludzi do pracy i szybkie tempo robót.

Jest właścicielem wielomilionowego majątku, zgromadzonego z wymuszeń, handlu narkotykami i kontroli przetargów.

Prezydent Włoch Giorgio Napolitano na wiadomość o aresztowaniu bossa Casalesi oświadczył, że to _ ważny rezultat w walce z przestępczością zorganizowaną _. Premier Mario Monti przekazał gratulacje i podziękowania na ręce minister sprawiedliwości Paoli Severino.

Aresztowanie Zagarii to _ olbrzymi sukces państwa _ - powiedziała minister spraw wewnętrznych Anna Maria Cancellieri. Krajowy prokurator do walki z mafią Pietro Grasso uznał to wydarzenie za _ wyzwolenie się z koszmaru i legendy _, jaka otaczała mafiosa.

Ale, jak wynika z relacji włoskich mediów, część mieszkańców miasteczka Casapesenna nie świętuje z powodu schwytania Zagarii._ - Tu dzisiaj jest dzień żałoby _. _ Zostaliśmy sami _ - takie wypowiedzi przytoczyła włoska agencja Ansa. Jeden z mężczyzn powiedział: _ - Zagaria był zawsze gotów nam pomóc, kiedy potrzebowaliśmy pieniędzy czy pracy. Teraz zostaliśmy sami _.

Młoda dziewczyna przyznała: _ Od dzisiaj będzie tu panował większy strach. To, że mieliśmy w naszych stronach bossa, oznaczało bezpieczeństwo dla wszystkich . - Teraz nie wiadomo, jak będzie _ - mówią mieszkańcy. Przypomina się, że podobny nastrój w rejonie Caserty panował przed rokiem, gdy po 14 latach poszukiwań aresztowano tam innego bossa Casalesi, Antonio Iovine.

Czytaj więcej o włoskiej mafii w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/t116614.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/mafie;coraz;bardziej;obecne;w;mediolanie,39,0,849447.html) Mafie coraz bardziej obecne w Mediolanie Trzy razy wzrosła liczba konfiskat majątku organizacji przestępczych w finansowej stolicy Włoch.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t100770.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tysiac;lat;wiezienia;dla;czlonkow;wloskiej;mafii,173,0,970669.html) Tysiąc lat więzienia dla członków włoskiej mafii To efekt śledztwa trwającego od ponad dwóch lat.
[ ( http://static1.menstream.pl/i/art/242/161010_tiny.jpg ) ] (http://menstream.pl/ludzie-rozrywka/nagroda-za-odwage-dla-demaskatora-camorry,0,934907.html) Nagroda za odwagę dla demaskatora Camorry Roberto Saviano, ukrywający się od pięciu lat włoski pisarz jest autorem książki o kulisach włoskiej mafii. Za odwagę został uhonorowany nagrodą Pen/Pinter International.
Tagi: włoska mafia, włochy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz