Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
eta
04.07.2012 18:15

Aresztowano członka ETA za próbę zamachu na Aznara

Członek organizacji baskijskich separatystów ETA Juan Maria Mugica Dorronsoro, podejrzany o próbę zamachu w 2001 roku trafił do aresztu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Hiszpańskie MSW poinformowało, że w południowo-zachodniej Francji aresztowany został członek organizacji baskijskich separatystów ETA Juan Maria Mugica Dorronsoro, podejrzany o próbę zamachu w 2001 roku na ówczesnego premiera Jose Marię Aznara.

Aresztowania dokonały wspólnie francuska policja i hiszpańska gwardia cywilna - podano w komunikacie.

W styczniu 2010 roku w czasie operacji policyjnej w miejscowości Lizartza w hiszpańskim Kraju Basków rozbito komando ETA, któremu dowództwo organizacji zleciło w 2001 roku przeprowadzenie zamachu, z użyciem wyrzutni rakiet, na Aznara - twierdzi hiszpańskie ministerstwo. Do zamachu miało dojść w czasie pobytu konserwatywnego premiera w Kraju Basków.

Mugica Dorronsoro uniknął wtedy aresztowania. Aznar, który był premierem w latach 1996-2004, od dawna był jednym z celów baskijskich separatystów. W 1995 roku, kiedy był jeszcze liderem opozycji, uniknął zorganizowanego przez ETA zamachu z użyciem samochodu pułapki. Aznar wyszedł z niego cało dzięki zastosowanemu w jego samochodzie opancerzeniu. W eksplozji rannych zostało 16 osób; jedna z nich zmarła po wielu miesiącach w wyniku odniesionych obrażeń.

ETA, uważana przez USA i UE za organizację terrorystyczną, ogłosiła w październiku 2011 roku definitywne zakończenie ponad 40-letniej walki zbrojnej. W atakach baskijskich separatystów zginęło ponad 800 osób.

Czytaj więcej o separatystach ETA w Money.pl
Europejscy terroryści nie złożą broni. Grożą... Walcząca o niepodległość Kraju Basków organizacja separatystyczna ETA ostrzegła w swoich dokumentach wewnętrznych, że nie rozwiąże się, ani nie przeprosi ofiar terroryzmu - poinformował hiszpański dziennik ABC.
Podejrzany o zamach na króla zatrzymany Eneko Gogeaskoetxea Arronategui, poszukiwany przez władze Hiszpanii w związku ze śledztwem w sprawie próby zamachu na króla Hiszpanii z 1997 roku, został zatrzymany w czwartek w Wielkiej Brytanii.
Skazali go na 105 lat więzienia. Za co? Były dowódca militarny ETA Javier Garcia Gaztelu, pseudonim Txapote, został skazany przez sąd hiszpański.
Tagi: eta, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz