Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Areva i Westinghouse potwierdzają swe zaangażowanie w Wlk. Brytanii

0
Podziel się:

Koncerny Areva i Westinghouse ogłosiły, że dalej zamierzają się angażować w
rozwój energetyki jądrowej w Wlk. Brytanii. W czwartek niemieckie firmy RWE i E.ON zrezygnowały ze
wspólnej budowy dwóch nowych elektrowni atomowych w tym kraju.

Koncerny Areva i Westinghouse ogłosiły, że dalej zamierzają się angażować w rozwój energetyki jądrowej w Wlk. Brytanii. W czwartek niemieckie firmy RWE i E.ON zrezygnowały ze wspólnej budowy dwóch nowych elektrowni atomowych w tym kraju.

RWE i E.ON wycofały się z joint-venture Horizon, które miało zbudować w Wielkiej Brytanii elektrownie jądrowe Wylfa i Oldbury; pierwsze bloki miały ruszyć w 2020 r. Rozważane były dwa typy najnowszych reaktorów: EPR francuskiej Arevy bądź AP-1000 Westinghouse. Obie siłownie miały w sumie dawać moc 6,6 GW, co oznacza, że pracowałoby w nich cztery EPR lub sześć AP-1000.

Westinghouse jest rozczarowane decyzją niemieckich firm, ale - jak ogłosił koncern - jego zobowiązania wobec Wielkiej Brytanii i brytyjskiego przemysłu jądrowego pozostają niezmienione. Kontynuujemy inwestycje w rozwój naszych zakładów produkujących paliwo jądrowe w Lancashire - brzmi oświadczenie firmy. W najbliższych tygodniach będziemy angażować się w poszukiwanie jak najlepszego rozwiązania dla Horizon i nowego inwestora dla spółki - podkreśliło Westinghouse.

Firma przypomniała, że proces certyfikacji jej reaktora AP-1000 jest w Wielkiej Brytanii na ukończeniu.

Z kolei francuska Areva ogłosiła, że wraz z brytyjskimi partnerami i dostawcami pozostaje zaangażowana w realizację polityki energetycznej i ochrony środowiska rządu Wielkiej Brytanii. Areva podkreśliła, że przystąpiła już do realizacji projektu budowy dwóch reaktorów EPR w Hinkley Point dla brytyjskiej filii koncernu EDF. Koncern toczy też wstępne rozmowy na temat budowy dla NuGen - spółki firm GDF Suez i Iberdrola - kolejnych dwóch reaktorów.

Areva przypomniała też, że EPR otrzymał już od brytyjskiego Biura Regulacji Energii Jądrowej tymczasową akceptację projektu.

RWE i E.ON tłumaczą swoją decyzję o wycofaniu się z Horizon rewizją strategii, m.in. w związku z kłopotami w dostępie do długoterminowego kapitału w następstwie kryzysu finansowego i rezygnacją Niemiec z energetyki jądrowej. Podkreśliły jednocześnie, że projekty Horizon są bardzo atrakcyjne i będą dla tej spółki poszukiwały nowego inwestora.

Oba niemieckie koncerny zapewniły jednak, że pozostaną na rynku brytyjskim, gdzie mają bądź budują elektrownie konwencjonalne, głównie gazowe oraz rozwijają farmy wiatrowe.(PAP)

wkr/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)