Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Areva odwoła się do czeskiego urzędu ws. rozbudowy Temelina

0
Podziel się:

Francuski koncern Areva odwoła się do czeskiego urzędu ds. ochrony
konkurencji od decyzji wykluczającej go z przetargu na rozbudowę elektrowni jądrowej w Temelinie.
Firma CEZ wykluczyła ofert Arevy jako niespełniającą kluczowych kryteriów.

Francuski koncern Areva odwoła się do czeskiego urzędu ds. ochrony konkurencji od decyzji wykluczającej go z przetargu na rozbudowę elektrowni jądrowej w Temelinie. Firma CEZ wykluczyła ofert Arevy jako niespełniającą kluczowych kryteriów.

Jak poinformowała francuska firma, celem odwołania się jest wstrzymanie procedury przetargowej. Według Arevy, jej oferta spełnia wymogi przetargu, natomiast "pod wieloma względami została błędnie odczytana".

"Firma nie miała możliwości złożenia wyjaśnień dotyczących złożonej oferty, ani udzielenia odpowiedzi na pytania, które koncern CEZ mógł zadać" - podkreśliła Areva.

"Bardzo żałuję, że na niekorzyść firmy Areva działają kwestie, które nigdy nie zostały przedyskutowane przez strony, że brakuje możliwości dialogu oraz miejsca na wyjaśnienia, co jest procedurą standardową w sektorze energii jądrowej, gdzie przejrzystość i dialog odgrywają kluczową rolę. Oferta złożona przez Arevę odpowiada najwyższym standardom jakości zarówno technicznym, jak i eksploatacyjnym, a także pod względem zaoferowanych warunków handlowych" - podkreślił prezes francuskiego koncernu Luc Oursel.

Firma stwierdziła też, że jest zmuszona podjąć wszelkie działania, zgodne z prawem Republiki Czeskiej oraz UE, aby móc powrócić do procedury przetargowej, a pierwszym będzie ponowne odwołanie się do czeskiego Biura ds. Ochrony Konkurencji - organu odpowiedzialnego za sprawowanie kontroli i nadzoru w procesie zamówień publicznych.

Na początku października CEZ poinformował, że wyklucza francuską ofertę z powodu niespełnienia przez nią wymogów czeskiej ustawy o zamówieniach publicznych oraz innych kluczowych kryteriów określonych w warunkach przetargu.

Plany rozbudowy Temelina przewidują powiększenie elektrowni o dwa bloki energetyczne z reaktorami wodnymi ciśnieniowymi o mocy elektrycznej co najmniej 1000 MW każdy. Wymagania przetargowe mówią też o zapewnieniu zestawów paliwowych na dziewięć lat pracy reaktorów. To największy kontrakt w historii Czech, jego wartość może sięgnąć 10 mld euro. Decyzja o rozstrzygnięciu ma zapaść w 2013 r.

Oferty na budowę dwóch nowych reaktorów w Temelinie złożyły: Areva, Westinghouse oraz konsorcjum MIR.1200. Areva zaproponowała najnowszy reaktor EPR. Dwa EPR-y budowane są w Chinach, trzeci w Finlandii, a czwarty we Francji.

Westinghouse zaoferował swoją konstrukcję AP-1000 - na świecie powstają cztery takie reaktory: dwa w USA i dwa w Chinach. Z kolei konsorcjum czeskiej Skody JS, kontrolowanej przez Rosjan "nuklearnej" filii koncernu Skoda, oraz rosyjskich firm Atomstroyexport i Gidropress zaoferowało reaktor MIR.1200 - eksportową modyfikację znanej rosyjskiej konstrukcji VVER-1000.(PAP)

wkr/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)