Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

ARiMR: od 17 sierpnia - nabór wniosków od młodych rolników

0
Podziel się

75 tys. zł będą mogli dostać młodzi rolnicy na rozpoczęcie działalności w
swoim gospodarstwie. Wnioski o taką pomoc Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie
przyjmowała od 17 sierpnia. Do wydania w tym roku jest ok. 387 mln zł.

bEhsKagR

75 tys. zł będą mogli dostać młodzi rolnicy na rozpoczęcie działalności w swoim gospodarstwie. Wnioski o taką pomoc Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała od 17 sierpnia. Do wydania w tym roku jest ok. 387 mln zł.

W poniedziałek prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosił nabór wniosków na działanie "ułatwianie startu młodym rolnikom" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - poinformował Departament Komunikacji Społecznej Agencji.

Ta unijna pomoc przysługuje rolnikom, którzy nie ukończyli 40 lat i planują przejęcie gospodarstwa rolnego oraz prowadzenie działalności rolniczej na własny rachunek. Osoba, który zamierza starać się o premię musi posiadać wykształcenie rolnicze, lub inne przygotowanie do zawodu oraz odpowiedni staż pracy w rolnictwie. Przepisy dopuszczają możliwość uzupełnienie wykształcenia w ciągu trzech lat od otrzymania decyzji o przyznaniu pomocy.

bEhsKagT

Tegoroczny nabór jest bardziej korzystny dla rolników niż w poprzednich latach. Została bowiem podniesiona kwota, jaką może otrzymać rolnik - z 50 do 75 tys. zł. Złagodzone zostały ponadto kryteria dotyczące wielkości powierzchni w tworzonych przez młodych rolników gospodarstwach.

Dotacja będzie przysługiwała rolnikom, którzy mają gospodarstwo o wielkości co najmniej 10,15 hektara (średnia wielkość gospodarstwa w kraju). Natomiast osoby, z województw, gdzie są małe gospodarstwa (lubelskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie), mogą dostać pieniądze, mimo że ich gospodarstwo jest mniejsze niż przewiduje średnia krajowa. Jednak w ciągu trzech lat muszą je do tej wielkości (10,15 ha) powiększyć.

Łagodniejsze zasady dotyczą także rozliczenia dotacji. Beneficjent będzie musiał oddać otrzymane pieniądze jedynie wtedy, gdy nie przedstawi faktur lub innych dokumentów księgowych potwierdzających wydatkowanie 70 proc. kwoty na inwestycje. Dotychczas musiał to zrobić do 31 stycznia następnego roku po zrealizowaniu inwestycji. Teraz ma na to 3 lata. W przypadku nieterminowego dostarczenia dokumentów, kara wynosi 15 proc. otrzymanej dotacji, a nie jak poprzednio - 25 proc.

Wnioski o pomoc dla młodych rolników można składać osobiście lub przez upoważnioną osobę w oddziałach regionalnych ARiMR, lub też wysłać listem poleconym albo pocztą kurierską (PAP)

bEhsKagZ

awy/ drag/ mag/

bEhsKahu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)