Notowania

wiadomości
25.05.2012 18:16

Armenia: Rosyjski haker skazany na cztery lata więzienia

Sąd w Armenii skazał 27-letniego Rosjanina na karę czterech lat pozbawienia wolności za kierowanie międzynarodową grupą przestępczą, zajmującą się włamaniami do sieci internetowych na wielką skalę - poinformowały w piątek armeńskie media.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Sąd w Armenii skazał 27-letniego Rosjanina na karę czterech lat pozbawienia wolności za kierowanie międzynarodową grupą przestępczą, zajmującą się włamaniami do sieci internetowych na wielką skalę - poinformowały w piątek armeńskie media. *

Wyrok wydano w czwartek.

Według BBC, dzięki różnorodnym metodom hakerskim skazany Gieorgij Awaniesow utworzył rozległy botnet - czyli zespół komputerów, które bez wiedzy ich właścicieli rozsyłają spam, a także najrozmaitsze wirusy i programy szpiegowskie. Botnet ten, nazwany przez holenderskich śledczych Bredolab, zaczął funkcjonować w 2009 roku, zwiększając z czasem swą wydajność do ponad trzech miliardów wysyłanych wiadomości spamowych dziennie. Stanowił też środek penetrowania danych bankowych.

Bredolab, wynajmowany również innym działającym w cyberprzestrzeni przestępcom, przynosił Awaniesowowi około 100 tys. euro miesięcznie. W październiku 2010 roku policja w Holandii uzyskała kontrolę nad tamtejszym sektorem botnetu, ale jego twórca zdołał zbiec. Wkrótce aresztowano go jednak w porcie lotniczym stolicy Armenii, Erywania.

Jak zaznacza BBC, Awaniesow jest pierwszą osobą skazaną w Armenii za przestępstwa komputerowe. (PAP)

dmi/ ap/

11491392 int. arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz