Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Armia odbiła prezydenta Ekwadoru. Dymisja szefa policji

0
Podziel się

Armia zadeklarowała lojalność wobec Rafaela Correry. W kraju obowiązuje stan wyjątkowy.

Armia odbiła prezydenta Ekwadoru. Dymisja szefa policji
(PAP/EPA)
bEiOQxkl

aktualizacja 8:45

Prezydent Ekwadoru Rafael Correa zapewnił w wywiadzie telefonicznym nadanym przez telewizję, że kontroluje całe terytorium kraju. Prezydent schronił się przed zbuntowanymi policjantami w szpitalu, gdzie został przez nich otoczony. Po uwolnieniu go przez wojsko do dymisji podał się szef policji.

Correa oświadczył też, że nie będzie negocjował ze zbuntowanymi policjantami do czasu zakończenia przez nich protestu. _ - Wyjdę stąd jako prezydent lub wyniosą mnie stąd jako trupa _ - powiedział. Dodał, że nie zgodzi się na akcję uwolnienia go bo chce uniknąć przelewu krwi.

*Zbuntowani policjanci *domagają się przywrócenia odebranych im przez nowe przepisy przywilejów branżowych.
Głównodowodzący sił zbrojnych Ekwadoru, gen. Ernesto Gonzalez, zadeklarował lojalność armii wobec prezydenta i wezwał do _ nawiązania dialogu, który jest jedynym sposobem przezwyciężenia dzielących nas różnic _. Dodał jednak, że nowe ustawy, które były przyczyną zamieszek, _ powinny być zrewidowane lub nie wejść w życie, tak aby prawa funkcjonariuszy publicznych, żołnierzy i policjantów nie zostały uszczuplone _.

bEiOQxkn

Jak podaje amerykańska telewizja CNN, wieczorem doszło do szturmu wojska na otoczony szpital. Używając broni automatycznej i granatów, żołnierze odbili Rafaela Correrę, który przebywa już w pałacu prezydenckim.

- _ Gdyby nie to, ta dzika horda, która chciała mnie zabić i pragnęła krwi, wtargnęłaby do szpitala po prezydenta i prawdopodobnie nie opowiadałbym tego teraz, gdyż byłbym już na innym świecie _ - powiedział prezydent z pałacu prezydenckiego.

Zobacz relację CNN z Ekwadoru

Według ministra spraw wewnętrznych, Gustavo Jalkha, podczas starć zbuntowanych policjantów ze zwolennikami prezydenta co najmniej 1 osoba poniosła śmierć a 6 zostało rannych. W całym kraju obowiązuje stan wyjątkowy, zawieszone są swobody obywatelskie a wojsko może dokonywać aresztowań i rewizji bez nakazu.

Według Associated Press, zbuntowani policjanci opanowali policyjne baraki w Quito, Guayaquil i innych miastach a także zablokowali drogi wiodące do stolicy barykadami z płonących opon.
Szef policji generał Freddy Martinez podał się do dymisji. Bez powodzenia próbował nakłonić policjantów, którzy oblegali także parlament i kilka komisariatów w kraju, do odstąpienia od protestu.

bEiOQxkt

Chaos w największych miastach

W Quito zamknięto szkoły i wiele urzędów i firm. Zanotowano też przypadki grabieży sklepów i napadów na banki w kilku największych miastach kraju, m.in. w portowym mieście Guayaquil. Jednak później burmistrz Quito Augusto Barrera poinformował, że zamknięte podczas rozruchów stołeczne lotnisko zostało ponownie otwarte.

Zbuntowani policjanci użyli wobec prezydenta armatek wodnych i gazu łzawiącego kiedy próbował on zabrać głos w koszarach policyjnych w Quito. 47-letni Correa schronił się w policyjnym szpitalu, gdzie został praktycznie uwięziony. Rozmowy z protestującymi rozpoczął minister spraw wewnętrznych Gustavo Jalkh.

bEiOQxku

Tymczasem przed budynkiem Zgromadzenia Narodowego (parlamentu), który został opanowany przez zbuntowanych policjantów, demonstrowali zwolennicy prezydenta.

fot: PAP/EPAfot: PAP/EPA[ ( ../../i/glass.gif align=absmiddle ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/stan;wyjatkowy;w;ekwadorze,galeria,4309,0.html)Ocenia się, że w Quito do protestu przyłączyło się ok. 800 policjantów. Jednak nie wiadomo ilu funkcjonariuszy protestuje poza stolicą. W Ekwadorze jest ok. 40 tys. policjantów. Uczestnicy buntu protestują przeciwko uchwalonemu w środę przez Zgromadzenie Narodowe przedłużeniu w policji stażu wymaganego do uzyskania awansu oraz zniesieniu niektórych nagród pieniężnych.

Sąsiedzi Ekwadoru zamykają granice

Umiarkowanie lewicowy Correa, który jest przywódcą rządzącego Sojuszu PAIS, uzyskał poparcie swoich sojuszników politycznych - prezydentów Wenezueli Hugo Chaveza i Boliwii Evo Moralesa a także Stanów Zjednoczonych i Organizacji Państw Amerykańskich OPA.

Kolumbia a wcześniej Peru zamknęły już wczoraj granice z Ekwadorem. Sekretarz generalny OPA Jose Miguel Insulza zaoferował umiarkowanie lewicowemu prezydentowi Ekwadoru _ pełne wsparcie _, a Chavez zwołał nadzwyczajne posiedzenie Unii Narodów Południowoamerykańskich UNASUR, które ma odbyć się w Buenos Aires.

bEiOQxkv

Przedstawicielka USA w OPA Carmen Lomellin oświadczyła, że Stany Zjednoczone _ potępiają wszelkie próby naruszania procesu demokratycznego i porządku konstytucyjnego w Ekwadorze _.

Czytaj w Money.pl

bEiOQxkO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)