Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ARR rozstrzygnęła przetarg na dostawy żywności dla ubogich

0
Podziel się:

Agencja Rynku Rolnego rozstrzygnęła przetarg dla przedsiębiorców na dostawy
żywności dla najuboższych ludzi w naszym kraju. Do organizacji charytatywnych łącznie trafi w tym
roku 100 tys. ton artykułów spożywczych - poinformowała Maria Pawłowska z ARR.

Agencja Rynku Rolnego rozstrzygnęła przetarg dla przedsiębiorców na dostawy żywności dla najuboższych ludzi w naszym kraju. Do organizacji charytatywnych łącznie trafi w tym roku 100 tys. ton artykułów spożywczych - poinformowała Maria Pawłowska z ARR.

Pomoc charytatywna finansowana jest z pieniędzy Unii Europejskiej. Polska na 2013 rok otrzymała na ten cel 76,9 mln euro.

Przetarg został ogłoszony w listopadzie 2012 roku i dotyczył dostawy artykułów spożywczych o łącznej wartości ok. 309 mln zł. Do ARR wpłynęły 42 oferty przetargowe, w tym cztery od przedsiębiorców z innych krajów UE. Umowy zostały podpisane z 16 firmami, w tym dwoma z innych krajów członkowskich UE. Złożyły one najkorzystniejsze oferty - podkreśliła dyrektor Departamentu Wspierania Konsumpcji w ARR Maria Pawłowska.

Łącznie w ramach tegorocznego programu do organizacji charytatywnych trafi ok. 100 tysięcy ton artykułów spożywczych, w tym: artykuły zbożowe, mleczne, owocowo-warzywne, mięsne, cukier i olej rzepakowy.

W 2013 r. dostawy żywności będą realizowane do ponad 140 magazynów czterech organizacji charytatywnych: Federacji Polskich Banków Żywności (FPBŻ), Caritas Polska, Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej (PKPS) oraz Polskiego Czerwonego Krzyża. Żywność trafi do osób najuboższych za pośrednictwem ok. 7,5 tys. lokalnych organizacji charytatywnych i pożytku publicznego.

Program "Dostarczanie nadwyżek żywności najuboższej ludności Unii Europejskiej" (PEAD) jest realizowany w Unii Europejskiej od roku 1987. Polska przystąpiła do niego w 2004 roku. W ostatnich latach KE przeznaczała na realizację programu ok. 500 mln euro rocznie. Obecnie w programie uczestniczy 19 państw. Polska jest trzecim państwem po Włoszech i Hiszpanii pod względem wielkości budżetu przeznaczonego na pomoc najbiedniejszym.

Wartość programu w Polsce w poszczególnych latach wynosiła: w 2011 roku 75,4 mln euro, w 2012 - 75,3 mln euro, w 2013 roku - 76,9 mln euro.

Od ubiegłego roku program nie jest już powiązany z rozdysponowaniem nadwyżek towarów z zapasów interwencyjnych. Pieniądze, które przeznacza KE na ten cel mogą być wykorzystane na zakup artykułów spożywczych na rynku. Obecnie głównym celem programu jest zapewnienie zbilansowanej diety osobom potrzebującym, czyli dostarczanie im produktów z różnych grup towarowych. (PAP)

awy/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)