Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

ARR: tylko 3 dni na złożenie wniosków o "szklankę mleka"

0
Podziel się

Mleczarnie i placówki oświatowe chcące uczestniczyć w programie "szklanka
mleka" mają tylko 3 dni na dostarczenie wniosku do Agencji Rynku Rolnego o przyznanie dopłaty -
poinformowała w czwartek PAP rzecznik Agencji Iwona Ciechan.

bEiaAaKt

Mleczarnie i placówki oświatowe chcące uczestniczyć w programie "szklanka mleka" mają tylko 3 dni na dostarczenie wniosku do Agencji Rynku Rolnego o przyznanie dopłaty - poinformowała w czwartek PAP rzecznik Agencji Iwona Ciechan.

"Dotychczas do oddziałów terenowych Agencji napłynęło niewiele wniosków, dlatego Agencja apeluje, by dostarczać dokumenty jak najszybciej" - powiedziała Ciechan. Przypomniała, że w nowym roku szkolnym 2010/2011 będą obowiązywały nowe zasady udzielania dopłat. Główna zmiana polega na określeniu limitu wydatków na mleko z puli krajowej. O tym jaki limit otrzyma szkoła, zdecydują do końca września br. dyrektorzy oddziałów Agencji.

Nowelizacja ustawy o rynku mleka wchodzi w życie w piątek, wnioski można składać tylko do wtorku - udostępnia je zainteresowanym Polska Izba Mleka. Problem jest z załącznikami, które wypełniają szkoły. Problem mogą mieć placówki oświatowe na południu Polski, z których wiele zostało zniszczonych przez powódź.

bEiaAaKv

Dyrektorzy tych szkół bardzo często zajęci są odbudową i nie są w stanie określić ani liczby dzieci, ani zapotrzebowania na mleko. Mleczarze apelowali do ministerstwa rolnictwa o wydłużenie terminu składania wniosków przynajmniej o miesiąc, jednak - jak wyjaśnia Ciechan - "jest to niemożliwe, gdyż wymaga to zmiany ustawy".

Dopłata może być przyznawana do mleka białego, mleka smakowego lub innych przetworów mlecznych dla jednego ucznia szkoły podstawowej w ilości maksymalnie 0,25 l, przez 3 dni nauki szkolnej w tygodniu. Dzieci z podstawówek otrzymują mleko bezpłatnie.

Polska jest liderem wśród krajów UE w realizacji programu "szklanka mleka".

W roku szkolnym 2009/2010 w programie uczestniczyło 2,8 mln dzieci (ponad 4 razy więcej niż w pierwszym roku realizacji programu) z 17˙230 placówek oświatowych. W programie tym uczestniczy 89 proc. "podstawówek", w których pije mleko ponad 82 proc. uczniów.

bEiaAaKB

W Polsce program "szklanka mleka" jest finansowany z pieniędzy pochodzących z UE, z krajowych środków budżetowych oraz z Funduszu Promocji Mleka. (PAP)

awy/ je/ jra/

bEiaAaKW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)