Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Artefakty z miedzi sprzed 1800 lat znaleziono w Iranie

0
Podziel się:

Archeolodzy odnaleźli na stanowisku w północno-wschodnim Iranie ponad 500
artefaktów sprzed około 1800 lat wykonanych z metalu - informuje serwis internetowy Tehran Times.

Archeolodzy odnaleźli na stanowisku w północno-wschodnim Iranie ponad 500 artefaktów sprzed około 1800 lat wykonanych z metalu - informuje serwis internetowy Tehran Times.

Odkrycia dokonali archeolodzy prowadzący wykopaliska na stanowisku Bazgir Tepe, na terenie prowincji Golestan położonej nad Morzem Kaspijskim i graniczącej z Turkmenistanem.

Stanowisko archeologiczne zajmuje obszar o powierzchni 2 hektarów i znajduje się w pobliżu wioski Bazgir, w odległości około 4 kilometrów na północ od miasta Minudasht.

Jak poinformował Fereidun Fa'ali, dyrektor Urzędu Dziedzictwa Kulturalnego, Turystyki i Rzemiosła w Gorgan - stolicy prowincji - wszystkie odnalezione przedmioty pochodzą sprzed około 1800 lat i zostały wykonane z miedzi.

Wśród znalezisk znajdują się egzemplarze broni, narzędzia rolnicze i rozmaite przybory kuchenne, w tym patelnie.

Naukowcy odnaleźli też ruiny pałacu z czasów panowania Partów (238 r. p.n.e. - 226 r. n.e.), zbudowanego z cegieł o wymiarach 37x37 centymetrów z wysuszonego mułu, którego konstrukcja była podobna do innych starożytnych ruin w prowincji Golestan, znajdujących się na stanowiskach Turang Tepe oraz Narges Tepe.

Z najniższych, badanych warstw gruntu archeolodzy wydobyli także fragmenty glinianych naczyń z nóżkami, pochodzących z czasów panowania perskiej dynastii Achemenidów (550-330 r. p.n.e.) oraz gliniane garnki datowane na 300 r. p.n.e.

Metalowe artefakty odkryte na stanowisku Bazgir Tepe podobne są do przedmiotów odnalezionych podczas wykopalisk prowadzonych na stanowisku Teppeh Hesar w prowincji Semnan, graniczącej od południa z Golestanem oraz na innych stanowiskach archeologicznych w Turkmenistanie i Tadżykistanie.

Zdaniem naukowców, różnorodność znalezisk z różnych epok na stanowisku Bazgir Tepe wskazuje na szybki rozwój regionu w czasach starożytnych. (PAP)

jot/ krf/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)