Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Artyści z odległych zakątków świata na festiwalu "Spoiwa kultury"

0
Podziel się:

Ponad 70 artystów z ośmiu krajów weźmie udział w widowiskach plenerowych,
spektaklach ulicznych, koncertach, które będą odbywały się w Szczecinie w ramach rozpoczynającego
się w czwartek festiwalu "Spoiwa Kultury".

Ponad 70 artystów z ośmiu krajów weźmie udział w widowiskach plenerowych, spektaklach ulicznych, koncertach, które będą odbywały się w Szczecinie w ramach rozpoczynającego się w czwartek festiwalu "Spoiwa Kultury".

W ramach dwunastej już edycji festiwalu ma wystąpić kilkanaście grup teatralnych i muzycznych z kraju i zagranicy, prezentujących różne formy i nurty działalności artystycznej. Część z gości wystąpi po raz pierwszy w Polsce - poinformowała PAP Marta Mikuła z Teatru Kana, który jest organizatorem imprezy.

"W tym roku proponujemy spotkanie z krańcowo odmiennymi kulturami, sztuką nam obcą i często mało zrozumiałą. Zawsze jednak w najlepszym gatunku, wykonywaną przez uznanych mistrzów swoich technik artystycznych" - powiedziała Mikuła.

Przyjedzie m.in. grupa Tri Pusaka Sakti z wyspy Bali. Podczas jej występu dźwięki gamelanu towarzyszyć będą pokazom nawiązującym do indonezyjskich tradycji teatralno-tanecznych zwanych Topeng Pajegan ("Spektakl 10 wcieleń") w wykonaniu I Made Djimata - legendarnego mistrza tej dziedziny sztuki. Grupa pokaże również Legong Keraton - klasyczny kobiecy taniec balijski.

Będzie można również obejrzeć widowisko teatru Kathakali - oparte na jednej z najważniejszych hinduskich tradycji z pogranicza teatru i tańca; posłuchać śpiewów liturgicznych tybetańskich mnichów z klasztoru Drepung Gomang, medytacyjnej "muzyki ciszy" w wykonaniu Kazuya Nagaya i Hiroko Komiya - japońskich artystów zainspirowanych dźwiękami obrzędowych instrumentów.

Zespół Majsternia Pisni ze Lwowa będzie wykonywał ukraińskie pieśni sakralne, odtworzone na podstawie starych rękopisów i obrazów.

"Nie będą to występy folklorystyczne. Zespoły tworzą sztukę tradycyjną swoich kultur, przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Środki wyrazu są doskonalone przez mistrzów i przekazywane młodym adeptom sztuk" - wyjaśniła Mikuła.

Drugim nurtem na festiwalu będzie prezentacja dokonań awangardowego teatru rosyjskiego. Zobaczyć będzie można m.in. brawurowe, oparte na połączeniu ruchu, tańca, muzyki i zaskakujących pomysłów scenicznych, nagradzane wielokrotnie na międzynarodowych festiwalach ( m.in. w Edynburgu) spektakle Teatro di Capua ("Maria de Buenos Aires") oraz DO Theatre ("Hangman").

Będą też intymne, prywatne "małe narracje" Janusza Turkowskiego, Ludomira Franczaka oraz twórców Nieformalnej Grupy AVIS, a także "opowieść-instalacja" Magdaleny Franczak i szczeciński spektakl "Samotni Wędrowcy z Labor".

Z koncertami wystąpią: grupa Roberto DeLira & Kompany używająca "punkrockowej" liry korbowej oraz zespół Wołosi i Lasoniowie - połączone siły muzyków klasycznych i górali, któremu na scenie towarzyszyć będzie grupa mnichów z klasztoru Drepung Gomang.

W trakcie festiwalu na ścianie w budynku przy Teatrze Kana powstawać będzie mural poświęcony osobie Zygmunta Duczyńskiego - założyciela i wieloletniego reżysera Kany. Mural będzie tworzył przyjaciel Duczyńskiego, artysta malarz i performer Andrzej Boj Wojtowicz.

Festiwal potrwa od 7 do 9 lipca.(PAP)

szt/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)