Notowania

wiadomości
16.10.2012 20:03

Artyści z Polski, Bośni, Francji i Tajwanu w finale konkursu gitarowego

Francuz Florian Larousse, Tajwańczyk Chia-Wei Lin, Sanel Redżić z Bośni i Marcin Kuźniar z Polski znaleźli się w ścisłym finale prestiżowego międzynarodowego konkursu gitarowego, trwającego od soboty w Tychach (Śląskie).

Podziel się
Dodaj komentarz

*Francuz Florian Larousse, Tajwańczyk Chia-Wei Lin, Sanel Redżić z Bośni i Marcin Kuźniar z Polski znaleźli się w ścisłym finale prestiżowego międzynarodowego konkursu gitarowego, trwającego od soboty w Tychach (Śląskie). *

Konkurs gitarowy im. Jana Edmunda Jurkowskiego towarzyszy festiwalowi "Śląska Jesień Gitarowa", organizowanemu co dwa lata od ponad ćwierć wieku. W tym roku odbywa się 14. edycja imprezy. W konkursie wzięło udział 22 gitarzystów z kilku krajów świata, którzy nie ukończyli 30 lat.

We wtorek odbyły się przesłuchania drugiego etapu konkursu (trzeba było wykonać sonatę na gitarę i program dowolny), po których jury wyłoniło finałową czwórkę. Rozstrzygnięcie nastąpi w czwartkowy wieczór, kiedy każdy z finalistów wystąpi z orkiestrą. Zgodnie z własnym wyborem, wszyscy wykonają ten sam utwór - słynny "Concierto de Aranjuez" autorstwa hiszpańskiego kompozytora Joaquina Rodrigo. Wybrali go spośród trzech propozycji.

W finałowej stawce najmłodszy jest Polak, 20-letni Marcin Kuźniar. Dla organizatorów festiwalu pewną niespodzianką był przyjazd innego finalisty, Tajwańczyka Chia-Wei Lin. Został on zakwalifikowany do udziału w konkursie, jednak przez kilka miesięcy organizatorzy nie zdołali nawiązać z nim kontaktu, dlatego nie udało się potwierdzić jego przyjazdu. W dniu festiwalu Tajwańczyk po prostu przyjechał, a później znalazł się w ścisłym finale zmagań.

Szef konkursowego jury, znany polski gitarzysta Marcin Dylla, podkreśla, że na tyski festiwal przyjeżdżają najlepsi młodzi gitarzyści, reprezentujący często najwyższy poziom w swojej kategorii wiekowej. Bywa, że są to laureaci innych międzynarodowych, prestiżowych konkursów. Program, z jakim muszą zmierzyć się w Tychach, jest bardzo wymagający. "To zachęca najlepszych" - uważa Dylla.

Dla wielu laureatów wcześniejszych edycji tyskiego konkursu zwycięstwo w nim stało się przepustką do międzynarodowej kariery.

Wśród gwiazd tegorocznego festiwalu są m.in. pochodzący z Brazylii kwartet Assad Family, amerykański Tantalus Quartet, gitarzysta Brendan Evans z USA, japoński wirtuoz gitary Kazuhito Yamashita, hiszpański mistrz z Sewilii Jose Antonio Rodriguez oraz Alberto Mesirca z Włoch.

Nagrodę dla zwycięzcy (18 tys. zł) ufundował marszałek woj. śląskiego. Laureat otrzyma też wysokiej klasy gitarę koncertową, wiele nagród rzeczowych oraz możliwość nagrania i wydania płyty. Zdobywca drugiego miejsca dostanie 9 tys. zł, trzeciego 4,5 tys. zł. Wszyscy laureaci będą też koncertować.

Festiwal potrwa do soboty 20 października, kiedy odbędzie się koncert finałowy. Wystąpią w nim laureaci konkursu oraz Jose Antonio Rodriguez.(PAP)

mab/ mtb/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz