Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Asad "gotowy użyć broni chemicznej"? Tak mówi ambasador

0
Podziel się:

W latach 80. XX wieku ZSRR pomagał Syrii w produkcji broni chemicznej.

Asad "gotowy użyć broni chemicznej"? Tak mówi ambasador
(AP/Fotolink/East News)

Były ambasador Syrii w Iraku Nawaf el-Fares, który w zeszłym tygodniu przeszedł na stronę opozycji, twierdzi, że reżim prezydenta Baszara el-Asada nie zawaha się użyć broni chemicznej, jeżeli zostanie przyparty do muru - poinformowała _ BBC _.

Jak powiedział Fares w wywiadzie udzielonym BBC w Katarze, z niepotwierdzonych informacji wynika, że taka broń mogła już zostać częściowo użyta w mieście Hims.

Fares nazwał Asada _ zranionym i osaczonym wilkiem _, którego można odsunąć od władzy jedynie siłą.

W latach 80. XX wieku ZSRR pomagał Syrii w produkcji tej broni, która miała być przeciwwagą dla potencjału militarnego Izraela. Obecnie agencje wywiadowcze oceniają, że prezydent Asad dysponuje największymi na świecie zapasami broni chemicznej, w tym gazu musztardowego i sarinu.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/33/m219681.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wojna;w;syrii;eliminowanie;terrorystow;jest;obowiazkiem,143,0,1115023.html) *"Eliminowanie terrorystów to nasz obowiązek" * Asad: _ w ten sposób chroni się dziesiątki, setki lub tysiące ludzi _.

Według byłego ambasadora największe bombardowania w Syrii przeprowadzane były przez reżim we współpracy z sunnickimi bojownikami Al-Kaidy. Fakt, że sunnici współpracowali z reżimem zdominowanym przez alawitów (wyznawców skrajnego odłamu szyizmu) może dla wielu osób okazać się zaskakujący - pisze _ BBC _. Wśród syryjskiej opozycji i powstańców przeważają sunnici.

_ - Historia zna wiele przypadków, kiedy wrogowie spotykają się tam, gdzie spotykają się ich interesy _ - powiedział Fares. Al-Kaida szuka dla siebie przestrzeni i wsparcia, a reżim - sposobów sterroryzowania ludności - wyjaśnił.

Fares odniósł się lekceważąco do planu pokojowego specjalnego wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Kofiego Annana. _ - Minęło już kilka miesięcy, a reżim nadal nie wprowadził ani jednego punktu tego planu _ - powiedział.

Były ambasador jest najwyżej postawionym syryjskim politykiem, który przeszedł na stronę opozycji, od kiedy w marcu 2011 r. w jego rodzinnym kraju wybuchła rewolta przeciwko reżimowi Asada. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka podczas rebelii zginęło ponad 17 tysięcy ludzi, w większości cywilów.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)