Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ashton wzywa władze Egiptu, by jak najszybciej zniosły stan wyjątkowy

0
Podziel się

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton wezwała w środę
wieczorem tymczasowy rząd Egiptu do jak najszybszego zniesienia stanu wyjątkowego wprowadzonego po
fali przemocy między zwolennikami obalonego prezydenta Mohammeda Mursiego a służbami
bezpieczeństwa.

bEqazYmt

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton wezwała w środę wieczorem tymczasowy rząd Egiptu do jak najszybszego zniesienia stanu wyjątkowego wprowadzonego po fali przemocy między zwolennikami obalonego prezydenta Mohammeda Mursiego a służbami bezpieczeństwa.

W komunikacie potępiła "przemoc, która wybuchła w Kairze i całym Egipcie" i która - jak oświadczyła - sprawiła, że kraj zmierza ku "niepewnej przyszłości".

"Wzywam służby bezpieczeństwa do jak najdalej posuniętego umiaru, a rząd tymczasowy do jak najszybszego zniesienia stanu wyjątkowego, co umożliwiłoby powrót do normalnego życia" - dodała Ashton.

bEqazYmv

Stan wyjątkowy w Egipcie obowiązuje od godz. 16 w środę przez miesiąc. Władze wprowadziły ponadto w znacznej części kraju godzinę policyjną od 19 do 6 rano.

Wcześniej w środę szefowa dyplomacji UE apelowała o zaprzestanie przemocy, prowokacji i eskalacji konfliktu w Egipcie. "Konfrontacja i przemoc nie są drogą do rozwiązania kluczowych politycznych problemów" - przestrzegła.

Tego dnia egipskie siły bezpieczeństwa rozbiły oba obozy zwolenników Mohammeda Mursiego w Kairze; starcia przeniosły się poza stolicę. W całym kraju zginęło co najmniej 149 osób - podały egipskie władze. (PAP)

ksaj/ mc/

bEqazYmB

14284375

bEqazYmW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)