Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ASP chce, aby spuścizna po Gecie pozostała w Domku Miedziorytnika

0
Podziel się:

Wrocławska Akademia Sztuki Pięknych zwróciła się z apelem do władz miasta,
aby spuścizna po zmarłym 10 kwietnia wybitnym grafiku Eugeniuszu Gecie-Stankiewiczu pozostała w
Domku Miedziorytnika - miejscu, w którym mieszkał i tworzył artysta.

Wrocławska Akademia Sztuki Pięknych zwróciła się z apelem do władz miasta, aby spuścizna po zmarłym 10 kwietnia wybitnym grafiku Eugeniuszu Gecie-Stankiewiczu pozostała w Domku Miedziorytnika - miejscu, w którym mieszkał i tworzył artysta.

Apel w tej sprawie wystosował senat uczelni - poinformował PAP jej rzecznik Piotr Osowicz. Zaznaczył, że uczelnia oferuje również pomoc merytoryczną przy opracowaniu zbioru prac Geta.

Jak powiedział PAP w piątek rzecznik wrocławskiego magistratu, Paweł Czuma, Get-Stankiewicz, który przyjaźnił się z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem, zdradził mu swoją wolę co do przyszłości Domku Miedziorytnika. "Uczynił prezydenta również wykonawcą swojej woli" - ujawnił Czuma. Prezydent Dutkiewicz ma poinformować o losach Domu Miedziorytnika i zgromadzonej tam spuściźnie po rozmowach ze spadkobiercami artysty.

Domek Miedziorytnika znajduje się w kamieniczce przy wrocławskie Rynku. Get dożywotnio go dzierżawił od miasta za symboliczną złotówkę. "Get zjawiał się zawsze przed Nowym Rokiem i +płacił+ w postaci symbolicznych dzieł, które są gromadzone w Muzeum Miejskim. W tym roku przyszedł uregulować rachunek o wiele wcześniej mówiąc, że płaci za cały rok" - opowiadał wcześniej w rozmowie z PAP Dutkiewicz.

Największa kolekcja dzieł Geta-Stankiewicza - około 150 obrazów, grafik i kolaży - znajduje się w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Ostatnie 50 prac artysta przekazał muzeum tuż po tym jak zachorował. Dyrektor placówki Mariusz Hermansdorfer po śmierci artysty zapowiedział, że w przyszłości muzeum zorganizuje dużą retrospektywę prac Geta-Stankiewicza. "Czujemy się zobligowani do przygotowania dużej wystawy retrospektywnej, ale przede wszystkim chcemy opracować pełen monograficzny katalog jego twórczości. Te zasoby, które posiadamy, upoważniają i obligują nas do tego" - tłumaczył w rozmowie z PAP Hermansdorfer.

Get wiedząc, że jest ciężko chory, przekazał cześć swoich prac również wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Muzeum Miejskiemu Wrocławia.

Twórca grafik, plakatów i ilustracji Eugeniusz Get-Stankiewicz zmarł w wieku 69 lat po ciężkiej chorobie. Jego pogrzeb odbył się we wtorek na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.

Get-Stankiewicz urodził się w 1942 r. w Oszmianie na Wileńszczyźnie. Po wojnie zamieszkał we Wrocławiu, gdzie studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych.

Artysta był wieloletnim wykładowcą technik graficznych, zasłynął jako twórca plakatów. Jego prace tworzone dla Solidarności odznaczały się wyjątkowym walorem artystycznym i często funkcjonowały poza oficjalnym obiegiem. Swoim dziełom często nadawał rys autorski poprzez umieszczanie na nich sygnatury w postaci swojego autoportretu.

Wystawiał w kraju i za granicą, m.in. w galeriach w Nowym Jorku i Paryżu. Do śmierci mieszkał i tworzył w Domku Miedziorytnika przy wrocławskim Rynku.(PAP)

pdo/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)