Notowania

assange
17.12.2010 06:34

Assange boi się wydania Amerykanom

Twórca Wikileaks obawia się, że Szwedzi działają pod dyktando rządu w Waszyngtonie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Twórca portalu internetowego Wikileaks Julian Assange powiedział w telewizji Channel 4, że Szwecja jest skandynawskim odpowiednikiem Gruzji, czuje się zagrożona bliskim sąsiedztwem Rosji i dlatego szwedzki wywiad ściśle współpracuje z amerykańskim.

_ - Temu neutralnemu krajowi zależy na tym, by być dobrze postrzeganym w USA _ - zaznaczył Assange w pierwszym po zwolnieniu go za kaucją z aresztu w Wielkiej Brytanii wywiadzie dla mediów. Uważa w związku z tym, że jego ewentualna ekstradycja ze Szwecji do USA nie byłaby trudna.

Złożenie przez szwedzką prokuraturę wniosku o ekstradycję z Wielkiej Brytanii w trybie Europejskiego Nakazu Aresztowania Australijczyk uważa za _ nadużycie procedury prawnej _. Dodał, że Szwedzi nie przedstawili _ ani jednej kartki dowodu po szwedzku, angielsku, lub w jakimkolwiek innym języku _.

Przypomniał, że w ciągu czterech lat działalności Wikileaks, w różnych państwach wytoczono portalowi ok. 100 różnych procesów o zniesławienie, ale w każdym z nich był on oczyszczony z zarzutów, choć wynikiem przecieków były postępowania karne i dymisje urzędników.

Według niego jest ścigany dlatego, iż _ różne wojskowe organizacje chcą zatuszować swoje zbrodnie _, a nikt nigdy nie udowodnił Wikileaks, że jego rewelacje wyrządziły szkody obronności lub były powodem śmierci personelu wojskowego.

Assange przekonany jest, że USA pracują nad jego ekstradycją

Według baronessy Helen Kennedy, wchodzącej w skład zespołu prawników Assange'a, _ wstępny materiał dowodowy w takiej formie, z jakim się z nim zapoznała, nie kwalifikowałby się do postępowania sądowego, gdyby chodziło o kogoś innego, a nie o Assange'a _, który faktycznie jest ścigany za publikacje Wikileaks.

Kennedy opowiada się za obroną praw kobiet w postępowaniu sądowym, ale zaznacza, że standardy postępowania dowodowego muszą być przestrzegane. _ Nie może być tak, że zadośćuczynienie kobietom (domniemanym ofiarom gwałtu ze strony Assange'a) odbywa się kosztem obniżenia standardów procesowych _ - zaznaczyła w wywiadzie dla Channel 4.

Assange został zatrzymany w Wielkiej Brytanii w związku ze szwedzkimi oskarżeniami o gwałt i inne przestępstwa seksualne. Szwecja zabiega o jego ekstradycję.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/167/t123303.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/australia;bierze;w;obrone;tworce;wikileaks,18,0,730898.html) Australia bierze w obronę twórcę Wikileaks Julian Assange został wczoraj aresztowany w Londynie. Sam zgłosił się na policję.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/t123761.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tworca;wikileaks;oskarzony;o;gwalt;z;przyczyn;polittycznych,248,0,729080.html) Twórca Wikileaks oskarżony o gwałt. Z przyczyn polittycznych? Tak twierdzi adwokat Juliana Assange'a.
Tagi: assange, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz