Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Astronom: na niebie pierwsze Perseidy

0
Podziel się:

W najbliższych dniach na niebie można będzie obserwować pierwsze meteory ze
znanego i aktywnego roju Perseidów - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum
Astronomicznego PAN w Warszawie.

W najbliższych dniach na niebie można będzie obserwować pierwsze meteory ze znanego i aktywnego roju Perseidów - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

"O aktywności roju Perseidów wspominają już starożytne kroniki dalekowschodnie. Także obecnie jest to jeden z najbardziej znanych rojów meteorów. Swą sławę zawdzięcza nie tylko wysokiej aktywności, ale także korzystnym warunkom, w jakich możemy go obserwować. Jest on bowiem aktywny podczas ciepłych i pogodnych wakacyjnych nocy" - przypomniał astronom.

Jak zauważył, kalendarze astronomiczne podają, że aktywność Perseidów rozpoczyna się 17 lipca i kończy 24 sierpnia. "Obie daty są jednak niepewne, bo jest wiele sygnałów, że Perseidy widać na naszym niebie tak naprawdę od okolic 12 lipca nawet do końca sierpnia" - powiedział.

W połowie lipca Perseidy zdają się wybiegać z pogranicza gwiazdozbiorów Andromedy i Kasjopei. Wieczorem ten rejon nieba znajduje się około 25 stopni nad północno-wschodnim horyzontem.

"Im później wyjdziemy na obserwacje, tym lepiej, bo z czasem warunki do obserwacji będą się poprawiać. Nad ranem radiant roju Perseidów będzie się wznosił już ponad 60 stopni nad horyzontem i wtedy szanse zaobserwowania meteorów będą największe. Nie należy przy tym spoglądać w jakieś konkretne miejsce na niebie, bo meteory będą pojawiać się na całej sferze niebieskiej" - radził astronom.

Dodał, że w tym roku w połowie lipca warunki do obserwacji są dobre, bo obecnie Księżyc znajduje się w okolicach pierwszej kwadry i nie przeszkadza w obserwacjach w drugiej połowie nocy, a wtedy właśnie najlepiej wypatrywać pierwszych Perseidów. "Potem, ze względu na pełnię, która wystąpi 22 lipca, warunki się pogorszą. Pod sam koniec miesiąca i na początku sierpnia znów się jednak poprawią, ze względu na nów, wypadający 6 sierpnia" - zapowiedział dr Olech.

Poinformował przy tym, że w tym roku astronomowie spodziewają się maksimum Perseidów 12 sierpnia, w godz. od 20.15 do 22.45. "Nie jest to czas idealny dla obserwatorów w Polsce, ale im później właściwe maksimum wystąpi, tym dla nas lepiej" - ocenił. Zaznaczył jednak, że okres, w którym z Perseidami może "dziać się coś ciekawego i niespodziewanego" rozciąga się od godz. 15.00 12 sierpnia do 4 rano 13 sierpnia. "Cała noc z 12 na 13 sierpnia warta jest więc uwagi, a liczby godzinne na poziomie kilkudziesięciu zjawisk na godzinę w zasadzie gwarantowane" - zapewnił astronom. (PAP)

aol/ agt/

Więcej w serwisie Nauka i Zdrowie PAP - http://nauka.pap.pl

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)