Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Astronomowie chcą pomóc premierowi w przystąpieniu Polski do ESA

0
Podziel się:

Dziesięć towarzystw naukowych i organizacji pozarządowych związanych z
polską astronomią zadeklarowało pomoc i wsparcie w procesie przystąpienia Polski do Europejskiej
Agencji Kosmicznej. Astronomowie wystosowali w tej sprawie list do premiera Donalda Tuska.

Dziesięć towarzystw naukowych i organizacji pozarządowych związanych z polską astronomią zadeklarowało pomoc i wsparcie w procesie przystąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Astronomowie wystosowali w tej sprawie list do premiera Donalda Tuska.

Decyzja premiera o rozpoczęciu negocjacji mających na celu przystąpienie Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) zapadła w czerwcu. ESA to międzynarodowa organizacja, której celem jest m.in. eksploracja i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej.

"ESA jest ostatnią znaczącą europejską organizacją, do której Polska jeszcze nie należy. Uważamy, że rozpoczęty właśnie proces zmieni ten stan rzeczy. Deklarujemy naszą pomoc i pełne wsparcie dla działań mających doprowadzić do wstąpienia Polski do Agencji. Jednocześnie, w poczuciu spoczywającego na nas obowiązku, zapewniamy, że będziemy monitorować negocjacje i informować o ich przebiegu wszystkich zainteresowanych" - czytamy w liście do premiera datowanym na 21 lipca br, a przesłanym PAP w piątek.

Astronomowie napisali w liście, że członkostwo w ESA ma dla Polski wielkie znaczenie, także strategiczne. "Z naszej perspektywy oznacza ono możliwość stymulowania rozwoju wysokich technologii w Polsce, tak istotnych dla państwa budującego nowoczesną gospodarkę. Członkostwo w Agencji pozwoli również wykorzystać dotychczasowe osiągnięcia i potencjał zgromadzony w krajowych ośrodkach naukowych i przemysłowych" - czytamy.

Ekspert ds. polityki kosmicznej z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN) Jakub Ryzenko mówił PAP w czerwcu po zapadnięciu decyzji o rozpoczęciu negocjacji, że prawdopodobnym terminem ich zakończenia będzie rok 2012, a rok później może nastąpić ratyfikacja dokumentu akcesyjnego.

Astronomowie zwracają także w liście do premiera uwagę na konieczność przyspieszenia prac w Ministerstwie Gospodarki nad opracowaniem dokumentu pt. "Plan działań na rzecz rozwoju technologii kosmicznych i wykorzystania systemów satelitarnych w Polsce". Celem dokumentu jest ujednolicenie polskiej strategii kosmicznej.

"Realizacja postanowień tego dokumentu pozwoli lepiej zorganizować środowisko i wykorzystać potencjał sektora kosmicznego w Polsce, a także przyczyni się do efektywniejszego działania państwa poprzez czytelne określenie priorytetów w tej dziedzinie. Jesteśmy przekonani, że przyjęcie tego dokumentu przez Radę Ministrów jest niezbędne dla pełnego wykorzystania członkostwa Polski w ESA" - napisali naukowcy w liście do premiera.

Sygnatariuszami listu są towarzystwa naukowe, organizacje pozarządowe, koła studencki i media specjalistyczne: Copernicus Project, Mars Society Polska, Podkarpackie Amatorskie Stowarzyszenie Astronomiczno-Astronautyczne, Polska Fundacja Areografii, Polskie Towarzystwo Astronautyczne, Polskie Towarzystwo Rakietowe, portal Astronomia.pl, portal Kosmonauta.net, Space Generation Advisory Council in Support United Nation's Space Applications Programme i Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej.(PAP)

ast/ krf/ agt/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)