Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
stosunki usa-iran
03.02.2012 21:07

Atak na Iran? Amerykanie nie wykluczają

Szef Pentagonu Leon Panetta powiedział, że rząd USA nie wyklucza użycia siły przeciw Teheranowi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua / eyevine/EAST NEWS)

Szef Pentagonu Leon Panetta nie zdementował informacji z * *_ Washington Post _, że niepokoi się, iż Izrael zaatakuje Iran jeszcze tej wiosny. .

Wiadomość o przewidywaniach szefa Pentagonu pojawiła się w artykule Davida Ignatiusa w czwartkowym wydaniu _ Washington Post _ i wzbudziła sensację w USA.

Panetta pytany, czy zaprzecza informacjom zawartym w artykule Ignatiusa, powiedział: _ Nie, po prostu nie komentuję _.

Ignatius napisał: _ Panetta uważa, że istnieje silne prawdopodobieństwo, iż Izrael uderzy na Iran w kwietniu, maju lub w czerwcu _, czyli zanim Iran wejdzie w fazę zbrojeń, którą Izraelczycy nazywają _ strefą odporności _ (ang. zone of immunity), gdy będzie mógł bezkarnie budować bombę atomową.

Autor tekstu w _ Washington Post _ wyjaśnia, że w ocenie Izraela Iran wkrótce będzie miał w swych głębokich podziemnych bunkrach zmagazynowaną wystarczającą ilość wzbogaconego uranu, aby wyprodukować z niego broń, _ i wtedy tylko USA będą w stanie militarnie go przed tym powstrzymać _.

W piątek, podczas wizyty w bazie sił powietrznych NATO w Ramstein, Panetta podkreślił, że kluczem do uniemożliwienia Iranowi wejścia w posiadanie broni atomowej jest międzynarodowe poparcie dla surowych sankcji wobec tego kraju.

W trakcie tej wizyty jeden z lotników zapytał szefa Pentagonu, czy i kiedy USA włączą się do ewentualnego konfliktu zbrojnego Izraela z Iranem.

Panetta nie odpowiedział wprost, tylko przypomniał międzynarodową presję dyplomatyczną na Iran i sugerował, że opcja siłowa jest też rozważana._ - Najważniejsze jest utrzymać tę presję, aby przekonać Iran, że nie powinien budować broni nuklearnej i powinien dołączyć do międzynarodowej rodziny narodów _ - oświadczył.

_ - Jeżeli Irańczycy tego nie zrobią, możliwe są wszelkie opcje i jesteśmy gotowi odpowiedzieć, jeżeli będziemy musieli _ - dodał szef Pentagonu.

Pytany, czy kwestionuje wiadomość o swoich przewidywaniach z artykułu w _ Washington Post _, odpowiedział: _ Nie, po prostu nie wypowiadam się o tym _.

Czytaj więcej o możliwym ataku na Iran Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: stosunki usa-iran, iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz