Notowania

atom w iranie
07.02.2013 12:09

Atom w Iranie. Chamenei odrzuca amerykańską ofertę dialogu

Irański przywódca duchowo-polityczny ajatollah Ali Chamenei odrzucił amerykańską propozycję dotyczącą podjęcia bezpośrednich dwustronnych rozmów o programie atomowym Iranu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(sajed.ir/GDFL/Wikipedia)

Irański przywódca duchowo-polityczny ajatollah Ali Chamenei odrzucił amerykańską propozycję dotyczącą podjęcia bezpośrednich dwustronnych rozmów o programie atomowym Iranu. Dodał, że same negocjacje _ nie rozwiążą problemów _.

_ - Chcecie negocjować, a jednocześnie kierujecie broń w stronę Iranu. Naród irański nie da się zastraszyć takimi groźbami _ - oświadczył Chamenei, cytowany na swej stronie internetowej._ _

_ - Niektórzy naiwni ludzie cieszą się z propozycji negocjacji z Ameryką, ale negocjacje nie rozwiążą problemów _ - podkreślił irański przywódca, zwracając się do dowódców sił powietrznych. _ Jeśli niektórzy będą chcieli ponownych amerykańskich rządów w Iranie, naród powstanie, by stawić im czoło _ - dodał Chamenei nawiązując do okresu sprzed rewolucji islamskiej.

Wiceprezydent USA Joe Biden w sobotę podczas 49. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa zaoferował Iranowi podjęcie bezpośrednich rozmów o programie atomowym. Zapowiedział równocześnie, że USA nie dopuszczą do powstania irańskiej bomby atomowej.

W reakcji na to szef irańskiego MSZ Ali Akbar Salehi zasygnalizował gotowość do negocjacji. Jednak to Chamenei ma ostatnie słowo we wszystkich kluczowych kwestiach i w przeszłości odrzucał możliwość rozmów bezpośrednich z Amerykanami - pisze agencja AP.

Po kilku miesiącach przerwy pięciu członków Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcy, czyli grupa 5+1, porozumiały się z Iranem w sprawie wznowienia 26 lutego w Kazachstanie negocjacji na temat irańskiego programu atomowego.

Zachód obawia się, że prowadzone przez Iran prace nad atomem służą budowie broni jądrowej. Teheran zapewnia, że energia jądrowa ma być wykorzystywana do celów pokojowych. USA i UE wprowadziły sankcje gospodarcze, by zmusić Iran do zaprzestania prac i zgody na skuteczną kontrolę programu atomowego.

W środę USA nałożyły nowe sankcje na irańskie media państwowe oraz tamtejszy przemysł naftowy.

Czytaj więcej w Money.pl
"Seria wrogich działań. Chcemy neutralizacji" Iran podkreśla, że jego program nuklearny służy jedynie celom cywilnym. Zachód podejrzewa, że Teheran potajemnie pracuje nad bombą jądrową.
Iran dostał ultimatum. Ma czas do marca USA zażądały od Iranu, by do marca przyszłego roku podjął współpracę z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej. W przeciwnym razie postawią tę kwestię na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Oto główne zagrożenie dla Izraela Zachód i Izrael podejrzewają Iran o potajemne prace nad uzyskaniem arsenału broni nuklearnej i środków jej przenoszenia.
Tagi: atom w iranie, iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz