Notowania

wiadomości
01.08.2010 07:00

Aukcje ws. stoczni Szczecin mogą się odbyć 21 września

Aukcje na te części majątku stoczni Szczecin, które nie znalazły dotąd nabywców, są wstępnie zaplanowane na 21 września. Wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz nie wykluczył w rozmowie z PAP przesunięcia tego terminu, gdyby zależało na tym potencjalnym inwestorom.

Podziel się
Dodaj komentarz

Aukcje na te części majątku stoczni Szczecin, które nie znalazły dotąd nabywców, są wstępnie zaplanowane na 21 września. Wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz nie wykluczył w rozmowie z PAP przesunięcia tego terminu, gdyby zależało na tym potencjalnym inwestorom.

"Nie wykluczamy przesunięcia tego terminu, gdyby analiza otoczenia rynkowego pokazała, iż pojawia się zainteresowanie tym majątkiem, a inwestorzy potrzebują trochę więcej czasu na własne analizy przed decyzją o udziale w postępowaniu" - podkreślił wiceszef resortu skarbu.

"Będzie to uproszczona forma sprzedaży. W przypadku lipcowych przetargów inwestorzy mieli 8 tygodni na zapoznanie się z wystawianymi aktywami stoczni Szczecin. Jeśli chodzi o aukcje - zainteresowani będą mogli oglądać majątek przez kilka dni przed rozpoczęciem aukcji. Procedura licytacyjna w obu przypadkach jest podobna - bo prowadzona za pomocą platformy elektronicznej" - dodał.

Leszkiewicz zaznaczył, że "resort skarbu pracuje nad znalezieniem inwestorów na części majątku postoczniowego - mając nadzieję - że proces ten będzie skutkował nowymi miejscami pracy".

W czasie przygotowań do lipcowego przetargu na aktywa stoczni Szczecin, strona polska poinformowała Komisję Europejską, że ARP ma zamiar w nim wystartować. Ostatecznie Agencja nie brała w nim udziału. ARP jest zainteresowana kupnem majątku stoczni Szczecin i przekazaniu go mieleckiej strefie ekonomicznej.

"Możliwość przystąpienia Agencji Rozwoju Przemysłu do wrześniowej aukcji dotyczącej sprzedaży majątku stoczni Szczecin to nie jest kwestia woli Agencji. Udział ARP w tym procesie musi być poprzedzony analizami biznesowymi, potwierdzającymi opłacalność tego przedsięwzięcia. Te kwestie muszą być także uzgodnione z Komisją Europejską. Mamy nadzieję, że Agencja wyjaśni kwestie formalne z Komisją do czasu najbliższej aukcji" - podkreślił wiceszef resortu skarbu.

Jak wyjaśnił, jedna z wątpliwości dotyczy kwestii relacji między prezesem ARP jako organem nadzorującym postępowanie kompensacyjne, a Agencją jako instytucją zajmującą się prowadzeniem stref.

W wyniku przeprowadzonych w ubiegłym roku przetargów i aukcji nabywców znalazło dziewięć z 19 pakietów majątku stoczni Szczecin. Na przeprowadzenie kolejnych licytacji aktywów zakładów w Gdyni i Szczecinie zgodziła się pod koniec kwietnia br. Komisja Europejska. W wyniku lipcowego przetargu udało się znaleźć nabywców na majątek stoczni Szczecin - wart 4,9 mln zł, a wartość wystawionego na sprzedaż majątku wynosiła ok. 120 mln zł.

Komisja Europejska dała czas na kontynuowanie procesu sprzedaży do końca pierwszego kwartału 2011 roku.

6 listopada 2008 r. KE uznała, że udzielona zakładom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna jest nielegalna. Zgodnie z planem uzgodnionym z KE, podzielony na części majątek stoczni został wystawiony na sprzedaż, a pracownicy zwolnieni. Szczegóły związane z wyprzedażą majątku zostały zawarte w tzw. ustawie kompensacyjnej.(PAP)

dol/ bos/ mhr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz