Notowania

birma
18.04.2012 11:23

Aung San Suu Kyi wyjedzie z Birmy. Znamy cel podróży

Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi w czerwcu po raz pierwszy od 24 lat opuści Birmę

Podziel się
Dodaj komentarz
(edenpictures/CC/Flickr)

Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla odwiedzi Norwegię oraz Wielką Brytanię - poinformowała Narodowa Liga na rzecz Demokracji.

- _ Podczas wizyty w Wielkiej Brytanii pojedzie m.in. do Oxfordu, gdzie studiowała w latach 70. _ - powiedział rzecznik NLD Nyan Win. Dodał, że daty podróży nie są jeszcze znane. Nie wiadomo też, który kraj pani Suu Kyi odwiedzi jako pierwszy.

Szef norweskiej dyplomacji Jonas Gahr Store rozmawiał w niedzielę przez telefon z Suu Kyi na temat jej czerwcowej wizyty w Oslo w czerwcu - potwierdził rzecznik MSZ w Oslo Svein Michelsen. Dodał, że nie ustalono jeszcze daty podróży.

To w Oslo swoją siedzibę ma birmańska grupa medialna, Democratic Voice of Burma (DVB), która przy pomocy birmańskich reporterów od 1992 roku nadaje nieocenzurowane wiadomości z kraju.

66-letnia Suu Kyi została po raz pierwszy zatrzymana w 1989 roku, a 15 spośród następnych 21 lat spędziła w areszcie. Została z niego zwolniona w listopadzie 2010 roku. Podczas krótkich okresów wolności noblistka odmawiała wyjazdu z kraju, obawiając się, że władze nie wpuszczą jej już do Birmy.

Brytyjski premier David Cameron zaprosił Suu Kyi do Wielkiej Brytanii podczas piątkowej wizyty w Rangunie. Opozycjonistka mówiła wówczas, że już to, iż rozważy propozycję, świadczy o _ wielkim postępie _ w Birmie. _ Dwa lata temu powiedziałbym: nie, dziękuję _ - dodała.

W Birmie trwają reformy, które zaskoczyły nawet największych przeciwników władz. W marcu ubiegłego roku junta wojskowa przekazała formalnie władzę popieranej przez nią administracji cywilnej, a prezydent Thein Sein rozpoczął dialog z demokratyczną opozycją. Na wolność wyszły setki więźniów politycznych, podpisano zawieszenie broni z rebeliantami, złagodzono cenzurę, wprowadzono prawo do organizowania strajków i tworzenia związków zawodowych.

W kwietniowych wyborach uzupełniających do parlamentu Suu Kyi zdobyła jeden z 43 mandatów, uzyskanych przez jej partię.

Noblistka nie opuściła kraju, nawet gdy w 1999 roku w Wielkiej Brytanii na raka umierał jej mąż Michael Aris, a junta proponowała jej, że wypuści ją z aresztu domowego.

Suu Kyi, córka zamordowanego bohatera walki o niepodległość, generała Aung San, powróciła do Birmy w 1988 roku, by opiekować się umierającą matką Khin Kyi.

W 1990 roku NLD wygrała wybory parlamentarne, ale wojskowi zignorowali rezultat głosowania. Na ponowne wybory zezwolili dopiero w 2010 roku. NLD zbojkotowała głosowanie. Zwyciężyła wówczas zbliżona do armii Partia Związku Solidarności i Rozwoju (USDP).

Czytaj więcej w Money.pl
Przełom w Birmie. Noblistka w parlamencie? Birmańska opozycjonistka Aung San Suu Kyi prawdopodobnie zdobyła miejsce w parlamencie.
Pierwszy premier z Europy gości w tym kraju Premier Wielkiej Brytanii David Cameron przybył z wizytą do Birmy.
Tagi: birma, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz