Notowania

assange
08.12.2010 08:10

Australia bierze w obronę twórcę Wikileaks

Julian Assange został wczoraj aresztowany w Londynie. Sam zgłosił się na policję.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Julian Assange, założyciel Wikileaks, otrzyma pomoc konsularną ze strony Australii, której jest obywatelem - zapowiedział australijski minister spraw zagranicznych Kevin Rudd: -_ Wysoki Komisarz w Londynie będzie mu służył wszelką pomocą konsularną _.*

Assange został wczoraj aresztowany w Londynie po tym jak sam zgłosił się na policję. Aresztowanie nie było jednak efektem opublikowania przez Wikileaks 250 tysięcy tajnych depesz amerykańskich dyplomatów, a wcześniej poufnych dokumentów z wojny w Iraku i Afganistanie, lecz skutkiem listu gończego, jaki za nim wystawiała Szwecja w związku z podejrzeniem o gwałt i molestowanie seksualne.

**[

Wszystko o przeciekach ujawnianych przez WikiLeaks. ]( http://www.money.pl/archiwum/wydarzenia/dokumenty;wikileaks.html )**

Wcześniej szefowa australijskiego rządu Julia Gillard ostro skrytykowała założyciela Wikileaks. Uznała publikacje portalu za _ nieodpowiedzialne i nielegalne _.

Twórca WikiLeaks nie wyjdzie za kaucją

Zatrzymano go na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania wydanego przez Szwecję. Prokuratorzy wystawili list gończy za 39-letnim Australijczykiem, gdyż jest on poszukiwany w Szwecji z powodu podejrzeń o przestępstwa seksualne. Assange twierdzi, że jest niewinny.

_ - Jest oskarżony przez władze szwedzkie o jednokrotne wymuszenie, dwa przypadki molestowania seksualnego i jednokrotny gwałt, z czego wszystko w sierpniu 2010 r. _ - napisano w komunikacie.

Julian Assange aresztowany. Zobacz materiał CNN:

Rzecznik sądu londyńskiego oświadczył według _ Guardiana _, że założyciel Wikileaks musi stanąć przed sądem do godz. 12.30 we wtorek, o ile sędzia nie wyda specjalnego zezwolenia na późniejsze przesłuchanie. Jeżeli sąd uzna, że szwedzki wniosek jest w porządku, wtedy będzie mogła rozpocząć się sprawa o ekstradycję. A ta może potrwać od kilku dni do kilkunastu tygodni.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t123994.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/dzik;wikileaks;jest;wyjatkowo;pozyteczne,77,0,730957.html) Dzik: WikiLeaks jest wyjątkowo pożyteczne Istnieje wiele dowcipów o tym, jak powinien zachowywać się dyplomata.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/184/t86712.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zatrzymanie;assangea;cieszy;frattiniego,209,0,730321.html) Zatrzymanie Assange'a cieszy Frattiniego Minister spraw zagranicznych Włoch uważa, że to sukces.
[ ( http://static1.money.pl/i/manager/o/artykuly/18409/38077_julian_assange.tiny.png ) ] (http://manager.money.pl/strategie/emarketing/artykul/julian;assange;wlasciciel;wikileaks;zatrzymany,47,0,730415.html) Julian Assange, właściciel WikiLeaks, zatrzymany Twórca WikiLeaks został zatrzymany w Londynie. Policja poszukiwała go listem gończym. Assange jest oskarżony o gwałt i molestowanie seksualne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t86130.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/moskwa;zaklopotana;przeciekiem;wikileaks,138,0,730250.html) Moskwa zakłopotana przeciekiem Wikileaks Chodzi o informację dotyczącą planów obrony krajów bałtyckich przed Rosją.
Tagi: assange, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz